İphone 5S ile İphone 6 arasındaki farkların incelenmesi

İphone 5s ile İphone 6 Arasındaki Fark

Bugün teknoloji devi Apple’nin teknoloji harikası tasarımları İphone akıllı telefon modellerini inceleyeceğiz. yeni nesil İphone 6 ile İphone 5s akıllı telefonların arasındaki farklara genel bir bakış atacağız. Fiyattan, tasarıma, işletim sisteminden ekranına, kamerasına detaylı olarak inceleme yapacağız.

 VERİ AKTARIM HIZI Veri aktarımı konusunda oldukça bir fark yaratan iphone 6 3 kat daha hızlı bir şekilde karşımıza çıktı. Her ne kadar her ikisindede LTE desteği varsa da bu veri aktarımı farkı İphone 6 ya olan ilgiyi bir nebze arttırıyor.

DEPOLAMA ALANI Depolama konusunda oldukça radikal bir değişim yapan Apple 128 gb ‘lık bir hafızaya sahip . önceden pek de yeterli olduğunu düşündüğümüz iphone 5s , iphone 6 ile bözylesine yüksek bir depolama alanı ile göz dolduruyor.

NFS DESTEĞİ Her ne kadar kullanımı az olan bir ödeme şekli olsa da bu yeni özelliğin olması güzel olmuş diyebiliriz

EKRAN:  Ekran olarak hep aynı büyüklükte devam etme kararında olan Apple yeni gelişmelere daha fazla duyarsız kalamadı ve gelen talepler üzerine önce iphone 5 4 inçlik bir ekran kullandı. Bu ekran birçok kişinin talebine karşılamışken bir kesim halen daha büyük ekranlı İphone’lar görmek istiyordu. Yeni nesil İphoneda yeniden radikal bir kararla 4.7 ile İphone 6 ile karşılaştık. Kavisli olarak gelen bu ekran birçok kişinin beğenisini kazandı.

İNCELİK Önceleri, yani İphone 2, 3 ve 4 de o kadar da incelik yanlısı olmayan Apple İphone 5 ve 5s ile gayet ince bir tasarımla karşıladı bizi.  7.6 mm’lik incelikle oldukça zarif gözüken Apple bunun devamı niteliğinde İphone 6’yı 6.9 mm bir incelikle geri döndü. Hatırı sayılır bir inceliği olan bu incelik masa üzerine konduğunda oldukça zarif gözüküyor.

KAMERA VE HAFİFLİK Kamerada tekdüze devam eden Apple 8 megapiksellik İphone 5s kamerasının tatminkâr olduğunu düşünerek aynı kamerayı kullanmaya devam etti. Tabi ki de yeni düzenleme ve değişikliklerle. Hafiflik olarak 5s de 112 gr ağırlığında iken iphone 6 da 129 gr oldu. Tabi, bu durumun sebebi ekran boyutunun artmasıdır.

TASARIM VE FİYAT Son olarak da tasarımına göz atalım. 5s oldukça ilgi çekici bir görüntüye sahip.  5 de olan soyulmalara karşı yeni elmas kesim kenarlar oldukça göz alıcı. Tuch ID ile parmak izi okuyucu yeni bir kolaylık sağladı. İphone 5s İncecik kasasına rağmen oldukça kullanışlı ve şık bir telefon. İphone 6 ise yeni kasa tasarımla ele alındığında çok iyi bir his veriyor. Kamera çıkıntısı dışında tasarımsal hiçbir sorunu olmadığını söyleyebilirim. Ve son olarak fiyatı, İphone 5s şuan 1800 TL’lik bir fiyata sahipken İphone 6 ise 2300 TL. Bu fiyat farkı verilmeye değer mi bilmiyorum. Ama küçük bir İphone bana yeter ama kullanışlı da olsun diyorsanız İphone 5s. Yok, ama dersiniz ki bana küçük ekran yetmez özgürce internette gezmek istiyorum oyunlarımı ve yazışmalarımı daha büyük bir İphone da yapmak istiyorum derseniz İphone 6 alın.

SON OLARAK Bu kadar yüksek fiyatlı telefonların alınıp alınmaması gerektiği size kalmış ama benim fikrimce çok fazla ücret ödeyerek sürekli telefon değişikliğinin yanlış olduğunu düşünüyorum. bir kere yüksek ücret vererek uzun süre kullanılacak bir telefon almanızı öneririm. Yazımdaki bu iki telefonu da öneriyorum ama lütfen sürekli telefon değiştirme işini bırakalım. Yazık olmasın o kadar paraya. SAYGILARIMLA

Bir önceki yazımız olan iPhone 6S'in Kamera Özellikleri Hakkında Tüm Bilgiler başlıklı makalemizde apple, iphone ve iphone 6s hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

iPhone 6S’in Kamera Özellikleri Hakkında Tüm Bilgiler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478