İnternetin Karanlık Yüzü: Deep Web

İnternetin Karanlık Yüzü: Deep Web

Birçok insan tarafından girilmeyen, hatta adının bile çok fazla duyulmadığı bir alan Deep Web. Yüzeysel internet dediğimiz ve şuan kullanılan ağlar ile giremeyeceğimiz bir yerdir Deep Web. Kullandığınız arama motorları ile internet’te her yere girdiğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Şuan da Google, Ask, Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarından ulaşamazsınız.  Bu alan internetin arka bahçesi ve karanlık yüzüdür. Bu ağa girmek kişi güvenliği için oldukça sakıncalıdır. İçerisinde suç teşkil eden durumlar vardır. Film, oyun, haber, alışveriş siteleri, bloglar ve sosyal ağlar genel internet kapasitesinin yalnızca %4’lük bir kısmını oluşturur. Deep web yüzeysel internetin çok çok üzerinde bir alan kaplar.

Deep Web’e Nasıl Girilir?

Deep web’e girmek için bilgisayara özel sunucular yüklenir. En bilindik giriş yolu Tor Browser ile sağlanır. Tor Browser bilgisayara yüklenir ve sizi sürekli farklı yerlerde göstererek kimliğinizi koruma altına alır, kimi zaman Amerika’dan kimi zaman da Hollanda’dan giriş yapılmış gibi gösterir. VPN servisi görevi görür bir nevi. Deep web adresleri URL tarzında değildir, genellikle adresler jghtycfhyxf363.onion tarzında bir görünüme sahiptir. Deep web rehberi arayanlar genel olarak hiddenwiki.org adresini kullanır ve istediği adrese erişir. Merak edip girmek isteyenler bilmelidir ki kaynakların tamamı neredeyse İngilizcedir.

Deep Web’e Girmek Yasak Mı?

Deep web girişi yasak değildir fakat sitenin tamamen illegal işlerin çevrildiği bir site olduğu düşünülürse geri durmakta fayda vardır. Ayrıca siteye girenin güvenliği tehlikede olabilir.

Deep Web İçeriği

Bu sitede uyuşturucu ve silah satan siteleri, uzaylı resimlerini, pornografik içerikleri, cinayet ve hırsızlık videolarını, satanistlerin ayinlerini, üst düzey insanların ve politikacıların dedikodularını, uygulanmış fakat insanlara duyurulmamış deneyleri, tarih ile ilgili gizli bilgileri ve anlaşmaları, yasaklanmış filmleri ve oyunları bulabilirsiniz. Ruh hastalarının mekânıdır ve kesinlikle psikoloji için sağlıklı bir yer değildir. Girenin kaldıramayacağı içerikler bulundurur. İlk giriş yaptığınızda cinayet videosu izlemek zorunda kalabilirsiniz. Kesinlikle önermiyoruz.

Deep Web Kimler Tarafından Kullanılıyor?

Genellikle ajanlar, polisler, fizikçiler, seri katiller, politikacılar, tecavüzcüler ve sapıklar bu siteye girerler. Sizinde girmeniz dâhilinde bir FBI ajanı ile karşılaşmanız mümkün.

Deep Web Alışveriş Sitesi: Silk Road

Uyuşturucu satışının yapıldığı en bilindik alışveriş sitesidir ve Bitcoin üzerinden alışveriş yapılır.

Dijital Para Birimi: Bitcoin

1000 doların üstünde bir değerdedir ve 1 Bitcoin 580 TL’ye denk gelir. Birçok yatırımcı değerli olmasında dolayı Bitcoin’e yatırım yapar ve esas olarak bu birimin kökü Deep Web’e dayanır. Uyuşturucu, silah, sahte kimlik pasaport ve ehliyet vb alışverişleri bu sitedekiler Bitcoin ile yapar. Doğal olarak EFT ve havale kullanamazlar zaten.

Deep Web Katmanları

Teorik olarak 8 seviden oluşmaktadır. Seviye 1 yüzeysel interneti temsil eder ve katmanlar 8. seviyede en derin ve nerdeyse girilmemiş haline ulaşır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Instagram’ın Yeni Formatı. başlıklı makalemizde android, android telefon ve format hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Instagram’ın Yeni Formatı.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478