İnternetin Büyük Suç Dünyası

İnternet dünyasının şimdiye kadar sadece herkesin rahatlıkla erişebileceği %10luk kısmını gördüğünüzü hiç düşündünüz mü? Peki, göremediğimiz %90’lık kısım nerde diye soruyorsunuz değil mi. Görünmeyen kısım internetin yeraltı dünyası deep web.

Peki, nedir bu deep web? Bu karanlık yeraltı dünyasında yasadışı birçok şeyi görmemiz mümkün uyuşturucu satışından kiralık katillere, markaların çakma ürünlerinden silah yapım projelerine, sahte pasaport yapımından kiralık hackerlara kadar bunların yanı sıra Nikola Tesla’nın gizli projelerine rastlamak bile mümkündür. Kısacası aklınıza gelen her türlü yasadışı işler bu sitede dönüyor. Deep web üzerinde alışveriş yaparken bitcoin adında para birimi kullanılmaktadır. Deep webde kademeli olarak yükselirsiniz. Peki, bu deep webe nasıl gireriz diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. Bu kadar yasadışı işin döndüğü bir ortama sanıldığı gibi mevcut tarayıcılar(Google, Bing, Yahoo, Yandex) üzerinden girmemiz tabii ki mümkün değil. Nasıl gireriz peki? Deep webe girmenin yolu tor browser adlı tarayıcı ile mümkündür. Bu deep webe girmek yasak değil mi yahu kesin yakalanırız başımıza bela alırız dediğinizi duyar gibiyim. Sanıldığı gibi ne deep webe girmek ne de tor browser kullanmak yasak değildir. Ama deep web üzerinden kendinini öldürtmek için kiralık katil tutan bir kişi sabah kalktığında kapısında polisler tarafından gözaltına alındığı söylentisi çok güçlü bir söylentidir. Tabi ki de bunca yasadışı iş çevrilen bir ortamın güvenlik önlemleri de bir o kadar fazla olacağını sizde tahmin etmişsinizdir. Ama deep web üzerinde bir çok sivil polisle de karşılaşabilirsiniz. Tor browser internet erişim yasağı olan ülkelerde sıklıkla kullanılan bir tarayıcıdır ve bu tarayıcı gizliliğe aşırı derecede önem verir kendi içinde önbellek ve geçmişi saklamaz. Diğer tarayıcılardan farklı bir sistemle çalışır ve ıp adresinizi anlık olarak değiştirir bu sayede deep webde gezinti yaparken deşifre olmanız çok düşük bir olasılıktır. Bu tarayıcıyla diğer tarayıcıların indekslemediği sitelere rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. Tor browserın bir başka özelliği ise sonu ‘’.onion’’ uzantılı sayfalara erişim sağlayabilmesidir. Bu uzantı tor browser tarayıcısı ile deep webde yasadışı sayfaların sonundaki uzantıdır. Tor browserdan başka bir tarayıcıda bu uzantılı web sitelerine girmeniz mümkün değildir, bu arada ‘’onion’’ kelimesi İngilizce bir kelimedir Türkçe karşılığı soğandır, tor browser tarayıcısının küçük resminde de soğan resmi bulunmaktadır ve bunun nedeni bilinmemektedir.

 

Ben internette rastladığım bir yazı sonrasında sadece merakımdan dolayı deep webe girmiştim ama kimsenin girmesini tavsiye etmiyorum. Şunu da eklemek gerekirse devletler istediği kadar büyüsün ve gelişsin insanın suç işleme içgüdüsünü alt edemeyecektir. Bu insanlığın var oluşundan beri vardı ve dünyanın sonuna kadar devam edecek.

 

Bir önceki yazımız olan Facebook'a Çağrı başlıklı makalemizde Facebook, Facebook Ne Biliyor? ve Facebook'a Çağrı hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478