IMEI Numarası Öğrenme 2020

IMEI Numarası Öğrenme

IMEI numarası, bütün mobil cihazlarda bulunması zorunlu olan, benzersiz bir koddur. Yani her cihazın kendisine özel bir adet kodu bulunması gerekmektedir. Bu kod 15 basamaklı bir koddur. Ülkemizdeki kanunlar gereği IMEI numarası olmayan cihazların ülkemizde kullanımı kesinlikle yasaktır.

IMEI numarasının bu kadar önemli olmasının en önemli nedenlerinden biri çalınan ya da kaybolan mobil cihazların konumlarının tespit edilebilmesi için kullanılıyor olmasıdır.

Kullanmış olduğunuz mobil cihazın kendine özgü IMEI adresini cihazınız üzerinden oldukça basit bir şekilde tespit edebilmeniz mümkündür. IMEI numaranızı mobil cihazınızın arama kısmından *#06# tuşlarını tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

IMEI Numarası Öğrenme

Android Cihazlarda IMEI Numarası Öğrenme

Android işletim sistemine sahip bir cep telefonuna sahipseniz cihazınızın IMEI numarasını Ayarlar menüsünü kullanarak öğrenebilmeniz mümkündür. Ayarlar > Telefon Hakkında > Durum > IMEI Bilgisi adımlarını sırasıyla takip ederseniz cihazınızın IMEI numarasına erişim sağlayabilirsiniz.

Aynı işletim sistemine sahip olmasına rağmen farklı model cihazlarda Ayarlar menüsünde ufak tefek değişiklikler olabilmektedir. Fakat mutlaka benzer bir adım bulunur, o adımı takip ederek ya da Ayarlar menünüzün arama kısmından aratarak ulaşabilirsiniz.

iPhone IMEI Numarası Öğrenme

Tıpkı Android işletim sistemli cihazlarda olduğu gibi İOS işletim sistemli cihazlarda da IMEI numarasını Ayarlar menüsünü kullanarak öğrenebilmeniz mümkündür. Ayarlar > Genel > Hakkında adımlarını sırasıyla takip ederseniz cihazınızın IMEI numarasına erişim sağlayabilirsiniz.

Kaybolan Telefonumun IMEI Numarası Nasıl Öğrenebilirim?

IMEI numarası çalınan ya da kaybolan cihazların bulunabilmesinde çok önemli bir etkendir. Eğer cep telefonunuz çalındıysa ya da kaybolduysa IMEI numarası üzerinden cihazınızın konumunu tespit ettirebilirsiniz.

Yukarıda belirtildiği gibi cep telefonunuzun konumunu tespit ettirmek istiyorsanız IMEI numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Cihazınız olmadan IMEI numaranızı öğrenebilmeniz için bazı alternatif yöntemler bulunmaktadır. IMEI numaranızı, cep telefonunuzun kutusu üzerindeki bilgilendirme metninden ya da cihaz faturanız üzerinden bulabilmeniz mümkündür. Eğer bunlara da erişim sağlayamıyorsanız cep telefonunuz aldığınız mağazaya başvurmalısınız. Bazı mağazalar sattıkları cihazların IMEI numaralarını uzun süre saklamaktadır. Bu sayede cep telefonunuzun IMEI numarasının tespitini sağlayabilirsiniz.

IMEI numarası öğrenme başlığı altında genel hatlarıyla bilgilendirme yapılmıştır. Anlatmış olduğumuz bilgiler içerisinde eksik ya da hatalı gördüğünüz kısımlar mevcutsa yorum kısmından bize bildirebilir aynı zamanda sitemizdeki içeriklerle ilgili görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni Lumines Oyunu Haftaya Mobil Platformunda! başlıklı makalemizde lumines, lumines puzzle and music ve Ubisoft hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Realme x50 Özellikleri ve Realme x50 Fiyatı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478