Hackerlar, Jeep’in Kontrolünü Ele Geçirdiler!

Hackerlar gün geçtikçe kendilerini kesin bir şekilde aşan ve çok değişik işlere imza atan, bazen tehlikeli bazen de ilginç eylemleri ile insanları şaşırtıyorlar. İnsanlar çeşitli zararlı e-postalara veya kredi kartı çalınmalarına alışmışlardı. Fakat bir Jeep’in tamamı ile ele geçirilmesine hiç te alışık değiliz. Jeep’iniz ile yola çıktınız ve oldukça kaliteli bir tatil yapmak istiyorsunuz, ayrıca aracınızın bütün bakımları da en ince ayrıntısına kadar yapılmış durumda. Fakat siz frene basmadan araba kendi kendine duruyor ve kendi kendine radyolar çalıyor.

Güvenlik Mühendisleri Jeep Kontrolünü Ele Geçirdiler!

Twitter’da güvenlik mühendisi yetkisi ile çalışmakta olan Charlie Miller ve IOActive’de araç güvenliği müdürü olan Chris valaesk, bir jeep’in nasıl ele geçirilebileceği konusunda kendilerini öne çıkardılar. Bu ikilinin Kaliforniya’da yapmış olduğu bir deneyde, Wired’da yazar görevi ile çalışmakta olan Andy Greenberg’e ait olan bir Jeep’in kontrolünü tamamı ile ele geçiriyorlar.

Bütün Donanımlara Tam Yetki İle Hükmederek Aracı Kontrol Altına Almayı Başardılar!

Jeep’in içerisine giren bu ikili, araçta bulunan kontrol edilebilecek bütün donanımlara tam yetki ile hükmederek otomobili istedikleri gibi yönlendirdiler. Bunun bir deney olduğunu belirten Miller ve Valasek, ABD’de bulunana 400 bin aracın tamamen tehlikede olduğuna ve eğer istenilirse uzak bir şekilde bu araçları kolayca kontrol edebileceklerinin de altını çizmeden geçemediler.

Bir önceki yazımız olan Kaspersky başlıklı makalemizde Kaspersky hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Hız Tutkunlarına Mükemmel Oyun: F1 2015

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478