Drone Karanlık Yüzü

Drone

Oyuncak uçaklara veya uzay araçlarına benzeyen Drone, son yıllarda hayatımızda epey yer edindi. Ormansızlaşma ile mücadele edip ilaçlama yapabilecek bu araçlar, füzeleri ateşleyebilecek kadar da tehlikeli. Dronelar her yerde mevcut, varlıkları tartışmalı olsa da, bilime katkıları reddedilemez.

Gündelik UFO Drone Ne İşe Yarıyor?

Yerdeki bir kişi tarafından uzaktan uçurulan küçük insansız uçak, daha önce erişilemeyen yerlere ulaşabilir. Yapay zeka ile yeraltı su kaynaklarını algılamak, mahsul sağlığını analiz etmek ve doğal afetlerin etkilerini değerlendirmek için kullanılabilirler.

Bunu yapmak için, genellikle yüksek çözünürlüklü görüntüler şeklinde veri toplarlar. Bununla birlikte, bu görüntüleri almak için, insanların kafalarının üzerinde düşük irtifalarda uçarlar. Bu, bazı kişilerin rahatsız olmasına ya da veri ihlaline yol açabilir. Bilime katkıları büyük ölçüde övülmektedir. Bununla birlikte, drone teknolojisi ve diğer yapay zeka ekipmanlarının fayda sağlamayı amaçladıkları topluluklara etkisi hakkında çok az araştırma yapılmıştır.

İnsansız Hava Araçlarına (Drone) Dair Tartışmalar

Gündelik UFO’lar İnsansız Hava Araçlarının Drone Karanlık Yüzü

Birçok araştırmacı insansız hava araçlarının çatışmaya neden olduğunun farkında. Özellikle de cihazları saldırıya uğrayan kişiler insanların ne kadar rahatsız olmuş olabileceğini kendi gözleriyle görebiliyorlar. Ancak bilimsel yayınlar arasında bu konu irdelenmiyor.

İnsanlara kullanımdan önce danışılmazsa drone kullanımı, psikolojik refah üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Böyle olması durumunda komplo teorileri ve şüpheler artabilir. İnsanlar onları askeriyenin bir parçası olarak algılıyor. Yetkililerin neler bildikleri ve kendilerine neler yapabilecekleri konusunda korku duyuyorlar.

Yaban hayatı ve ağaç sağlığını izlemek için droneların veya gizli kameraların kullanılması oldukça yaygındır. Yerel halkın, kamera tuzaklarının veya droneların mevcut olduğunu bildikten sonra ormanlarda daha az zaman harcadığına dair bulunmuştur. Çünkü yanlış bir şey yapmasalar bile kendilerini izleniyormuş gibi hissediyorlar. Maalesef, geliştirme araştırmasında Drone ve yapay zeka kullanımının etiği gerektiği kadar tartışılmıyor.

Günümüz Droneları

Dronelar artık çok daha sofistike, sağlam ve uyarlanabilirler. Ayrıca her ortamda gitgide yaygınlaşıyorlar. Mart 2016’da Birleşmiş Milletler’in çocuk acil yardım fonu Unicef ​​Malavi’de ilaç dağıtmak için insansız hava araçlarını kullanmak için bir saha testi başlattı. 2019 yılının başlarında, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu, drone araçlarının uzak yerlere nasıl mal teslim edebileceği ve böylece yeni pazarlar açabileceği hakkında bir rapor paylaştı. Güney Afrika hükümeti kaçak avcıları avlamak için insansız hava araçlarını kullanırken; Filipinler, insansız hava aracı görüntüleri ile kırsaldaki yolların durumunu izliyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyayı Koruyan Uydu Teknolojisi başlıklı makalemizde Dünyayı Koruyan Uydu Teknolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Dünyayı Koruyan Uydu Teknolojisi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478