Google’ın yeni algoritmasıyla Chrome tarayıcısını daha da hızlanmasını sağlayacak

Google yazılım ekibinin Chrome için geliştirmiş olduğu yeni sıkıştırma algoritması popüler internet tarayıcısının web sayfalarını daha hızlı görüntülenebilmesini sağlayacaktır. Arama devi olan Google Chrome tarayıcısı için geliştirdiği ‘Brotli’ adlı yeni sıkıştırma algoritmasıyla internet sayfalarının daha hızlı görüntülenmesini sağlamaktadır. Yazılım ekibi algoritmayı ilk olarak Eylül ayında açığa çıkarmıştı ve aynı zamanda ekip yeni sıkıştırma algoritmasının iki yıl önce başlatılan Zopfli algoritmasından yüzde 20 ila 26 oranında daha verimli olduğunu söylenmektedir. Önceki sıkıştırma algoritması olan Zopfli ve Deflate uyum sağlarken, Brotli yepyeni bir veri formatı olarak tanımlanmaktadır. Yazılım ekibi yeni sıkıştırma algoritmasının daha iyi alan kullanımı ile daha hızlı sayfa yüklemelerine izin vereceğini belirtilmektedir. Bunun yanında yeni formatın yakın gelecekte büyük tarayıcılar tarafından da desteklenmesi hedeflenmektedir.

Bu konuda yapılan çalışmalarda Brotli, Zopfli, Deflate, LZHAM, LZMA ve Bzip2 sıkıştırma algoritmaları karşılaştırmasının Brotli’nin zlib’in Deflate uygulamasından daha hızlı olduğunu gösterdiği ifade edilmektedir. Brotli’nin özellikle mobil kullanıcılar için düşük veri aktarım ücretleri ile düşük pil kullanımı gibi avantajlar sağlaması beklenmektedir. Peki, yeni algoritma ne zaman kullanılabilir durumda olacak? Google bu sürenin oldukça yakınımızda olduğunu söylemektedir. Bu sebeple yeni sıkıştırma teknolojisinin bir sonraki Chrome sürümünde karşımıza çıkabileceğini kolaylıkla söyleyebilmekteyiz. Chrome’nin hızına hız katacak bu uygulama dört gözle beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Twitter'a bir süredir erişim sağlanamamıştır başlıklı makalemizde twitter ve twitter down hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Facebook’un Tor desteği Android’e gelmektedir

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478