Google’ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz?

1.

Bugüne kadar Google’ı yalnızca sıradan bir arama motoru olarak biliyor olabilirsiniz. Ancak durum bu kadar basit değil.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 1

2.

Google arama motoru ve hizmetlerinin birçoğunda çeşitli espriler, az bilinen enteresan ve ilginç özellikler yer alıyor. Örneğin Google arama motoruna bazı sorular sorduğunuzda çok enteresan cevaplar alabiliyorsunuz.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 2

3.

Ancak bu soruları İngilizce olarak yazmalısınız. Ayrıca soruları yazdıktan sonra “Kendimi Şanslı Hissediyorum” düğmesine basmalısınız. İşte Google arama motorunun ilginç özelliklerinden bazıları;
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 3

4.

Chuck Norris’i Bulmak Esprileri ile tanınan Chuck Norris’de Google’dan nasibini alıyor.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 4

5.

Arama çubuğuna “Find Chuck Norris” yani “Chuck Norris’i bul” yazdığınızda “Google won’t search for Chuck Norris because it knows you don’t find Chuck Norris, he finds you” yani “Siz Chuck Norris’i bulamazsınız, o sizi bulur” yazısıyla karşılaşıyorsunuz.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 5

6.

Pong Oyna Google arama motoruna “Atari Breakout” yazıp, kendimi şanslı hissediyorum dediğinizde 72 yapımı atarilerimizin vazgeçilmezi Pong oyununu oynayabilirsiniz.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 6

7.

Ekran Döndürme Google arama motoruna “do a barrel roll” yazıp normal arama yaptığınızda arama sayfasının döndüğünü göreceksiniz. Bu rulo şeklindeki dönüşün sebebi Google’ın eğlenceli tarafından kaynaklanmaktadır.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 7

8.

Google Tilt Google arama motorunda “tilt” yada “Askew” aramalarını yaptığınız zaman, sayfanın biraz yana yattığını fark edeceksiniz.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 8

9.

Yerçekimi Google arama çubuğuna “Google gravity” yazın ve kendimi şanslı hissediyorum düğmesine basın. Sayfadaki tüm öğelerin yerçekimine kapılıp düştüğünü göreceksiniz. İsterseniz farenizin yardımı ile bu öğelerle oynayabilirsiniz.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 9

10.

Hayatın Anlamı Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı kitabı okuduysanız hayatın ve evrenin ve her şeyin anlamını biliyorsunuzdur.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 10

11.

Eğer okumadıysanız Google’da “answer to life, the universe and everything” diye yazıp kendimi şanslı hissediyorum düğmesine basın. Karşınıza çıkacak olan sayı size soruların yanıtını verecek.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 11

12.

Farklı Diller ve Aksanlar Google dünyanın dört bir yanında kullanılan hemen hemen her dile destek veriyor. Google’ın destek verdiği dillerarasında çizgi filmlerde, filmlerde, dizilerde ve romanlarda yer alan bazı diller ve aksanlar da bulunuyor.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 12

13.

Örneğin, yazıların korsan aksanıyla çıkmasını istiyorsanız “google pirate”, Muppet Show’da yer alan şef gibi olması için “google bork”, Elmer Fudd’ın konuşma tarzı gibi gözükmesi için de “google Elmer Fudd” yazıp kendimi şanslı hissediyorum tuşuna basın.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 13

14.

Hatta Star Trek hayranlarının yakından tanıdığı Klingonların dilinde bir Google istiyorsanız “google klingon” deyip bu şekilde kullanabilirsiniz.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 14

15.

Okyanusu Nasıl Geçelim? Google’ın en başarılı hizmetlerinden biri de Google Maps. Hemen hemen tüm dünyanın sokak sokak haritasının yer aldığı bu hizmet ile yol tarifleri alabiliyorsunuz.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 15

16.

Yol tarifleri için hiçbir sınır bulunmuyor. Ülkeler arasında bile yol tarifi alabiliyorsunuz. Bunun için iki noktanın adını yazıp aratmanız yeterli.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 16

17.

Çok detaylı bir şekilde verilen yol tariflerinde komik şeylere de rastlanabiliyor. Özellikle varış ve kalkış noktaları arasında bir okyanus varsa, ortaya komik sonuçlar çıkıyor.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 17

18.

Örneğin Çin’den Japonya’ya gitmek istiyorum dediğinizde Google size Pasifik Okyanusu üzerinden 782 km boyunca jet ski ile gitmenizi tavsiye ediyor.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 18

19.

Los Angeles’tan Hawaii’ye gitmek istediğinizde ise bu sefer okyanusu kayakla geçmeniz söyleniyor.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 19

20.

Google Beatbox Google çeviri’ye “pv kkk pkkk pvpvpv ppkk pddd bschk bschk pv zk pv bschk pv pv pv bschk bschk bschk kkkkkkkkkk bschk bsch” harflerini yazarak çevrilme dilini Çekçe seçerseniz hoş bir Beatbox parçası olur. Çevirinin çekçe
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 20

21.

Google Hesap Makinesi Google arama çubuğunun bir hesap makinesi olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Sıkıcı ve uzun matematik işlemlerinizde Google’dan biraz yardım alabilirsiniz.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 21

22.

Tek yapmanız gereken; arama bölümüne yapmak istediğiniz işlemi yazmak ! Gerisi, Google’a kalmış. Dört işlemin yanı sıra ölçü birimlerini de birbirine çevirebildiğiniz bu hesap makinesi hizmetinin içinde de espriler gizli.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 22

23.

Örneğin, en yalnız sayı anlamına gelen “the lonliest number” yazıp arattığınızda Google bize bu sayının “1” olduğunu söylüyor.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 23

24.

Google Dünya Saatleri Dünyanın başka bir köşesinde o an saatin kaç olduğunu mu merak ediyorsunuz ? Google bu sorununuzu da basit bir şekilde çözüyor.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 24

25.

Örneğin şu an Paris’te saatin kaç olduğunu mu merak ettiniz ? Hemen arama çubuğuna “what time is it in Paris” yazıyorsunuz ve cevap karşınıza çıkıyor.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 25

26.

Paris yerine istediğiniz şehri yazarak saati öğrenebilirsiniz. Araştırma yapıp da aradaki saat farkını bulmanıza gerek yok.
Google'ın Bu Özelliklerini Biliyor musunuz? 26

Bir önceki yazımız olan Hubble Teleskopundan Yeni Görüntüler Var başlıklı makalemizde hubble teleskobu, hubble teleskobunun son sınırları ve hubble uzay teleskobu hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Hubble Teleskopundan Yeni Görüntüler Var

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478