Google’ın Brotli Algoritması Yavaş İnternet Hızına Çare Olacak

Bugünün web sitelerinin birçoğunun yüksek kaliteli bağlantı için tasarlanmış olup yavaş internet bağlantısı ile kullanıcılar ciddi sayıda sorunlar yaşamaktadır. Bu durumu düzeltmek amacıyla Google yeni geliştirdiği Brotli denilen yeni bir algoritma ile bu sorunun önüne geçecektir. Şirketin Brotli ismini aldığı yeni sıkıştırma algoritması ile yavaş internet ortamında indirme hızlarını artırmayı planlamaktadır.
Googlenin geliştirdiği bu algoritma aslında türün de ilk bir uygulama değildir. Brotli dışında Zopfli adında bir sıkıştırma algoritması da bulunmaktadır. Fakat Google, yeni algoritmanın çok daha hızlı ve maksimum verim sağladığını iddia edilmektedir. Yeni algoritmanın temel avantajı hızlı erişilebilirlik olarak Google geliştiriciler için yeni algoritmasının kaynak kodunu sağlayacaktır. Tarayıcı yapımcıları veri sıkıştırma alanı konusunda Google’ın algoritmalarını kullanmaya karar verilirse kaynak kodları onlar için kesinlikle ücretsiz olacaktır. Google mühendisi olan Zoltan Szabadka bloğunda ‘Biz sıkıştırılmış küçük boyutlardaki içeriklerin düşük veri ücretleri ile düşük pil kullanımı gibi mobil kullanıcılar için ek yararlar getireceğini düşünmekteyiz. Özellikle yakın gelecekte büyük tarayıcılarda bu algoritmanın kullanılabilir olacağını ummaktayız’ şeklinde bir açıklamada bulunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Office 2016 İndirmeye Hazır başlıklı makalemizde Microsoft Office 2016 ve Office 2016 İndirmeye Hazır hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Microsoft Lumia 550

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478