Google’dan Apple’a Büyük Çalım; Android M ve Android Pay

Amerika Birleşik Devletleri’nin sahip olduğu teknoloji devi Google, yeni, amiral gemileri için mobil işletim sistemi ‘Android M’ ile ‘Android Pay’i dün gece yarısı resmen duyurdu. Google teknoloji şirketi, dün San Francisco şehrinde yapılan  Google I/O 2015 programında Android M ile Android Pay hakkındaki yeniliklerini anlattı.

Google teknoloji şirketi, bu yeni işletim sisteminde önceki sürümlerde bulunan binlerce hatayı düzelttiklerini ve sistemin çok daha kaliteli ve kullanışlı hale getirildiğini söyledi.
Haftalardır bir çok kişinin merakla beklediği Android’in bu  yeni sürümü ‘Android M’ beraberinde parmak izi taraması özelliğini çok daha işlevsel hale getirmekte. Bu geliştirilen işlev sayesinde bir Android kullanıcısı, parmak izini kullanarak Google Play’de ve uygulama içi satın alma yapabilecek ve amiral gemilerinin kilidini daha kolay açabilme imkanı sunacak

Bahsettiğimiz bu işletim sistemi güncellemesinin tam sürümünün ne zaman aktif olacağı hakkında kesin bir bilgi olmasada 2015  yılının sonlarına doğru akıllı telefonlar için aktif olması bekleniyor. Yeni işletim sisteminde, herhangi bir uygulamada veya anlık mesajlaşmada sesli mesaj göndermek istediğinizde,uygulama veya anlık mesajlaşmayı indirdiğinizde bir defaya mahsus izinleri verdiğinizde kullandığınız uygulama sizden asla mikrofon vs kullanımı için izin istemeyecek. Bu yeni uygulama akıllı telefonlarda bulunan kamera ve diğer birçok uygulama için de  geçerli olacak.

Google teknoloji şirketi, ‘Android M’ ile birlikte Wallet uygulamasını da yeniden güncelleyerek Apple Pay’e büyük bir rakip olarak Android Pay uygulamasını da tanıtıma sundu. Android Pay’ın mobil ödeme konusunda Apple Pay’e  karşı en büyük rakip olması, mağazalarda ve uygulama içi satın almalarda basit bir ödeme yapma imkanı hedefleniyor. Google teknoloji şirketi, Android Pay’ı bu kadar iddialı tanıtırken aynı zamanda pay için google kendi parmak okuyucusunu geliştireceğinide duyurdu.
Android Pay ödeme yöntemi Android KitKat 4.4.2 ve üzerinde bulunan sürümleri kullanan Android işletim sistemli cihazlarla kullanılabilecek. Diğer bir yandan HD kalitede fotoğraf ayrıca sınırsız ve ücretsiz fotoğraf depolama imkanı sunan yeni Google Photos yani Fotoğraflar uygulaması bugünden itibaren İOS, Android ve web sistemlerinde kullanıma sunulacak.

Bir önceki yazımız olan Google'ın I/O 2015 Etkinliğinde Açıklanan Wear Yenilikleri başlıklı makalemizde Google I/O 2015 ve wear hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Android M Güncellemesini İlk olarak HTC One M9 ve HTC One M9+ Alacak

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478