Google Play Store’da Bulunan 13 Mobil Uygulamada Virüs Var!

Her ne kadar, Google Play Store ve App Store, indirmek istediğimiz uygulamalar için çeşitli tavsiyeler önerse de, bu uygulamalardan bazılarında bulunan ve cihazlarımız için istenmeyen yazılımlardan dolayı zor durumda kalabiliyoruz. (Tabii iş bununla da bitmiyor; kimi zaman bu uygulamalardan kolayca kurtulmakta mümkün olamayabiliyor.)

Malware, yani kötü niyetli yazılım içeren bu uygulamalar kendini belli ettikten sonra ise Google Play Store tarafından kaldırılıyor. Ancak bu uygulamalar arasında son derece güvendiğimiz uygulamaların bulunduğunu da ne yazık ki söylemek gerek. Öyle ki, bu konuda gelen haberlerden sonuncusu, kullanıcılar arasında şaşkınlığa neden oldu diyebiliriz.

Bu habere göre, Google Play Store’ da yer alan ve kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği 13 adet mobil uygulamada virüs bulunuyor.  Bu 13 adet mobil uygulamanın isimleri ise şu şekilde:Cake Blast, Jump Planet, Honey Comb, Crazy Block, Crazy Jelly, Tiny Puzzle, Ninja Hook,Piggy Jump, Just Fire, Eat Bubble, Hit Planet, Cake Tower, Drag Box.

Netmahal_com

Güvenlik alanında son gelen bu haberden sonra, bir uygulamayı indirirken sadece indirme sayısına bakmanın yeterli olmadığını söylemekte yarar var çünkü bu şekilde güvenip indirdiğimiz uygulamalar, arka planda farklı uygulamaları çalıştırarak  indirdiğimiz uygulama sayısını önemli oranda artırıyor. Bir başka virüs yazılımı ise, telefonumuzu( özellikle de root atılmışsa) sürekli fabrika ayarlarına döndürmeye çalışıyor. Bunu yapmaktaki amaç ise, telefonda daha uzun süreli kalabilmek.

Gelelim Shedun, Shiftybug ve Shuanet gibi virüs barındıran uygulamalara. Google Play Store’da satışı kaldırılan ve artık yapılmayan bu uygulamalar, yeterli güvenlik açığı bulduklarında telefonları resetleyebiliyorlar.

Bir önceki yazımız olan Android Telefonlara Güvenli Mod Özelliği! başlıklı makalemizde android telefonlar ve Güvenli mod özelliği hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

6.5 İnç Ekranlı Yeni Project Tango Telefonun Yaz Aylarında Gelecek!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478