Gerçekten 5g Sağlık Riskleri Taşıyor Mu?

5g Sağlık Riskleri

Yeni nesil akıllı telefonlar için yeni nesil hücresel teknoloji olan 5G çok yakında hayatımıza girmiş olacak. Bununla birlikte, bu yeni, daha güçlü ağın sağlık riski taşıyıp taşımadığı hakkında pek çok endişe mevcut. 5G, geleneksel hücresel teknolojinin tehlikeli bir yükselişidir. İnsanlara potansiyel zararlı etkiler sağlayan daha yüksek enerji radyasyonu ile doludur.

5G sağlık riskleri ile alakalı bazı 5G komplo teorisyenleri, yeni ağın DNA’ya zarar verebilecek ve kansere yol açabilecek radyofrekans radyasyon ürettiğini; erken yaşlanmaya neden olabilecek oksidatif hasara neden olduğunu; hücre metabolizmasını bozduğunu; ve potansiyel olarak stres proteinlerinin üretilmesi yoluyla başka hastalıklara yol açtığını düşünmektedir. Bazı iddialar Dünya Sağlık Örgütü gibi saygın kuruluşların araştırma çalışmalarına ve görüşlerine değinmektedir.

5G Sağlık Riskleri İle Alakalı 5G Nedir?

5g Sağlık Riskleri

5G, birkaç yıldır adından söz ettirmeye başladı. Ancak önde gelen telekomünikasyon şirketleri bu teknolojiyi kullanmaya başladılar bile. Teknolojinin halka sunulması ise muhtemel bir yıl daha alacak gibi. Koronavirüs salgını sonrasında 5G’nin pandeminin yayılmasında etkin rol oynadığına dair komplolar duyulmaya başlandı. Bu da olası endişeleri artırdı. Basitçe söylemek gerekirse, bu iddiaların bilimsel bir temeli bulunmuyor. 5G, koronavirüse neden olmaz.

Bu, cihaz üreticilerinin ve servis sağlayıcılarının 5G bant aralığına atlamasını engellemez. Örneğin, Samsung’un yeni Galaxy S10 ve Galaxy Fold modelleri, LG, Huawei, Motorola, ZTE ve diğer markaların modelleri birlikte 5G’ye hazır. 5G, ağ performansında en az on kat iyileştirme sunar. 2009’da piyasaya sürülen 4G maksimum 10 Mbps’lik hız sunmaktadır. Buna karşılık, 5G, 10 ila 20 Gbps arasında daha yüksek hızları sağlamak için hazırlanıyor. Dahası ağ gecikmesi 30ms’den 1ms’ye düşecek. Tabii ki online video, video akışı ve nesnelerin interneti için de 5G ideal olacak.

Radyofrekans Radyasyon Ne Kadar Tehlikeli?

Cep telefonu şebekeleriyle ilgili tüm endişelerin temelinde radyofrekans radyasyon bulunmaktadır. Radyofrekans radyasyon, radyo dalgalarından mikrodalgalardaki X ışınlarına; bilgisayar monitöründen yanşayan ışıktan güneş ışığına kadar elektromanyetik spektrumda yayılan her şeyde bulunur. Açıkçası, radyofrekans radyasyon doğal olarak tehlikeli değildir.

Bilim adamları, herhangi bir radyofrekans radyasyonun tehlikeli olup olmadığı konusunda en önemli kriterin, iyonlaştırıcı radyasyon kategorisine girip girmediği olduğunu söyler. Basitçe söylemek gerekirse, iyonlaştırıcı olmayan herhangi bir radyasyon kimyasal bağları kırmak için çok zayıftır. Buna ultraviyole, görünür ışık, kızılötesi ve radyo dalgaları gibi daha düşük frekanslı her şey dahildir. Enerji hatları, FM radyo ve Wi-Fi gibi günlük teknolojiler de bu aralığa girer. X-ışınları ve gama ışınları gibi UV’nin üzerindeki frekanslar iyonlaştırıcıdır. Radyasyon hücreleri öldürebilir. DNA mutasyonlarına neden olabilir. Ancak iyonlaştırıcı olmayan radyasyon DNA hasarına veya doku hasarına neden olmadığından, cep telefonu 5G teknolojisi ile ilgili endişelerin çoğu yanlıştır.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Fanını Temizleme ve Değiştirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Bilgisayar Fanını Temizleme ve Değiştirme

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478