Farklı RAM ve ROM Türleri

Bilgisayarınız bir kullanıcı tarafından istenen bir görevi yürüttüğünde, çeşitli bellek formlarına erişim gerektiren bir dizi işleme tabi tutulur. Bilgisayar belleği, bilgi işlem sisteminde kısa veya uzun süreler boyunca bilgi tutan herhangi bir donanım aygıtını tanımlayabilen bir terimdir. Bilgisayarlarda kullanılan iki birincil bellek biçimi RAM ve ROM yani Rastgele Erişim Belleği ve Salt Okunur Bellektir.

Hem RAM hem de ROM, bir kullanıcının bilgisayar deneyimini optimize etmek için birlikte çalışır. Ayrıca istenen görevlerini yerine getirecek kaynaklara sahip olmasını sağlar. İlginç bir şekilde, hem RAM hem de ROM, çok çeşitli donanım varyantlarını kapsayan terimlerdir. Farklı RAM ve ROM türlerini tanımlamak için zaman ayırmak, bilgisayarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

RAM ve ROM Türleri İçerisinde Farklı RAM Türlerini Belirleme

RAM ve ROM

Bilişim dünyasında günümüzde kullanılan birkaç farklı RAM türü vardır. Statik RAM (SRAM) ve Dinamik RAM (DRAM) kullanımda olan iki birincil değişken olarak kabul edilir. Statik RAM, çalışma sırasında sabit bir güç kaynağı gerektirir ve verileri herhangi bir yenileme olmadan süresiz olarak saklayabilir. Bu, yerleşik kapasitörlerin güçlerini yavaşça kaybedeceği için rutin olarak şarj edilmesi gereken DRAM ile önemli ölçüde tezat oluşturur. Tüm güç kesilirse, DRAM içinde saklanan tüm verileri kaybeder. Hem SRAM hem de DRAM “geçici bellek” olarak kabul edilir. Geçici bellek kaynakları, onlara sağlanan güç kesildiğinde üzerlerinde saklanan tüm verileri serbest bırakır.

RAM ve ROM Seçeneklerinden Farklı ROM Türlerini Belirleme

Kullanıcıların gerektiğinde içeriği hızlı bir şekilde yeniden yazmasına izin veren RAM’den farklı olarak; ROM genellikle değiştirilmeyecek verileri depolamak için kullanılır ve basitçe okunur. ROM’un benzersiz bir özelliği, kendisine verilen güç kesilse bile içinde saklanan verileri tutabilmesidir. ROM’un en yaygın biçimlerinden ikisi, genellikle PROM olarak adlandırılan programlanabilir salt okunur bellek ve silinebilir programlanabilir salt okunur bellek veya EPROM’dur. Adlarından da anlayabileceğiniz gibi, PROM ve EPROM arasındaki birincil fark, üzerlerinde depolanan verileri silme yeteneğidir. EPROM donanımı içinde saklanan veriler ultraviyole ışığa maruz kaldığında kaldırılabilir. Ancak veriler PROM içinde saklandıktan sonra kaldırılamaz.

Uçucu ve Kalıcı Bellek – RAM ve ROM Türleri

Bilgisayar belleğini tartışırken dikkate alınması gereken en önemli ayrımlardan biri uçucu ve uçucu olmayan bellektir. Burada tartışılan RAM gibi geçici bellek, güç kaybından sonra içinde depolanan verileri kaybeder. Öte yandan EPROM ve PROM gibi geçici olmayan bellek, güç bağlantısı kesildikten sonra bile üzerine yerleştirilen verileri depolamaya devam edecektir. Böylece RAM ve ROM türleri arasındaki fark da daha bariz hale gelmiş olur.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarda Bellek Birimi Nedir? başlıklı makalemizde bilgisayar bellek, bilgisayar donanımı ve işlemci ve bellek birimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Bilgisayarda Bellek Birimi Nedir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478