Facebook’un Tor desteği Android’e gelmektedir

İnternette anonim gezinmek isteyenlerin en numaralı adresi olan Tor, farklı teknoloji devlerinden destek görmeye devam etmektedir. Facebook Android üzerinden de Tor sayfasına bağlanma imkanı sunulmaktadır. Bir grup gönüllünün kurduğu ve aynı zamanda giderek yayılan anonim Tor ağına destek artırılmaktadır. Geçen sene Tor ağı üzerinden sosyal ağa ulaşmak isteyenler için bir web sitesini hayata geçiren Facebook şimdi ise mobil platformlara da bu desteği sunmaya başlamaktadır. İlk adımını Android platformuna atmıştır. Tor ağı The Onion Routing sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Projede dünya üzerinde konuşlanmış 6000’den fazla gönüllü Tor noktasının oluşturduğu ağ üzerinden ise Tor web tarayıcısı sayesinde kullanıcılar gerçek kimliklerini gizleyerek şifreli bir şekilde internete erişme imkanı bulunmaktadır.

Facebook’un bu desteği mobil platformlara getirmesi için yoğun talep geliyordu. Yaz aylarında firmada görev yapan bir stajyer mobil platformlara destek sunmak için bir proje geliştirmiştir. Firma projeyi beğenince de Londra’daki Koruma ve Bakım ekibine havale etmiştir. Ekip son rötuşları yaparak deneysel anlamda desteği başlamasına onay vermiştir. Kullanıcıların mobilden Tor ağına ulaşması için önce Orbot: Proxy with Tor uygulamasını indirmeleri gerekmektedir. Daha sonra ise asıl Facebook uygulamasında ayarlara girdikten sonra yeni seçenek menüsü ile Tor desteği aktif hale getirilebilecekler. Facebook daha detaylı rehberi ile önümüzdeki haftalarda Facebook over Tor sayfasından yayımlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Microsoft ChakraCore ile açık kaynağa destekte vites yükseltmeye yöneliyor başlıklı makalemizde chakracore, javascript ve Microsoft hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Microsoft ChakraCore ile açık kaynağa destekte vites yükseltmeye yöneliyor

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478