Facebook’tan Mültecilere Yardım!

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, Sosyal Sorumluluk projelerine tüm hızıyla devam ediyor. Son günlerde artan mülteci sorunuyla ilgili Birleşmiş Milletler ile ortak çalışma kararı alan Facebook, mülteciler için adımlar atacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Barış Konseyi‘nde söz alan Facebook kurucusu ve CEO‘su Mark Zuckerberg, mülteci sorunuyla ilgili önemli açıklamalarda ve tespitlerde bulundu.

Mültecilere Ücretsiz İnternet Erişimi!

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, yaptığı konuşmada, “İnternet içinde bulunduğumuz çağın en önemli ihtiyaçlarından biri. Hayatımız eskisi gibi değil ve dünya hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu nedenle internetsiz bir ortam hayattan kopuş anlamına gelmektedir. Sığınmacı kamplarında internet olmaması da bunun gibi bir eksikliktir. Bizim hazırladığımız ve destekçisi olduğumuz proje ile birlikte Avrupa’da bulunan sığınmacı kamplarına internet erişimi sağlayacağız. Böylelikle, bu kamplarda yaşayan insanlar sevdikleriyle çok daha kolay iletişime geçme imkanı elde edecekler. Ayrıca, bu insanlar dünyayı ve gelişmeleri de yakından takip edebilecekler. Sığınmacıların ülkelerinde olup biteni anında öğrenmeleri en doğal haklarıdır” dedi.

facee

Facebook ve Birleşmiş Milletler ortaklığında gerçekleştirilecek bu çalışma sonucunda devlet bazlı olan tüm kamplara internet erişimi için gerekli sistemler kısa sürede kurulacak. Bilgisayarlar ile desteklenecek bu sistem sayesinde, sığınmacılar hızlı bir şekilde internet hizmetinden faydalanabilecekler.

Son günlerde sığınmacıların özellikle deniz yolculuklarında hayatlarını kaybetmeleri ve AB ülkelerinin onları kabul etmemesi, dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Bu konuya daha fazla duyarsız kalamayan ünlü firmalar, arka arkaya yardım kampanyalarını açıklıyorlar.

Avrupa‘da oluşturulan sığınmacı kampları, oldukça dikkatli bir şekilde denetleniyor. Hastalıklara karşı önlemler sıkı bir şekilde alınıyor. Ortadoğu‘dan savaş nedeniyle kaçan Suriyeliler için bazı ülkeler kulaklarını tıkarken, bazı ülkeler ise ellerinden geldiğince onları kabul ediyorlar.

Facebook tarafından üstlenilen bu projenin devamının gelmesi oldukça önemli. Günümüzde olmazsa olmaz konulardan biri olan iletişim özgürlüğünün sığınmacılara sunulması için her türlü teknik altyapı hazırlanmalıdır.

Sığınmacılar konusunda barınma ve gıda gibi konularda da geliştirme yapılması oldukça önemlidir. Artık Avrupa dünyasının bu konuya daha fazla seyirci kalmaması ve önemli adımların atılması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Youtube Paralı Olabilir! başlıklı makalemizde google, youtube ve youtube gelişmeler hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Haftanın iOS Uygulamaları!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478