Facebook ve Youtube’den Fransa’ya Destek!

Dün yaşanan ve Fransa‘yı adeta kana bulayan terör saldırısının yankıları artarak devam ediyor. “Fransa’nın 11 Eylül’ü” adı verilen olaylar birçok kesimden lanetlenmeye devam ediyor. Son açıklanan rakamlara göre 140 kişi saldırılarda hayatını kaybederken, 100’ü ağır olmak üzere yüzlerce yaralı olduğu haberi geldi. Yani, rakamların artması muhtemel görünüyor.

Dün akşam Fransa-Almanya Milli Maçı oynanırken gerçekleşen ve 7 ayrı yerde yaşandığı bildirilen bombalama olayları dünya gündemini sarstı. Tüm ülkelerden bu terör saldırısına tepkiler gelirken, başta Facebook olmak üzere diğer dev teknoloji firmaları da tepkilerini dile getiriyorlar.

Facebook’tan Bayraklı Profile Önerisi!

Facebook‘un Paris‘te yaşanan olaylara tepkisi anında oldu. Sayfa bu konunun ardından bir kaç önemli özelliğini aktif etti. Olayların yaşandığı bölgeye yakın olan kullanıcılar, “Güvendeyim” butonunu işaretleyerek yakınlarını durumlarından anında haberdar edebilecekler. Böylece bölgede yakınları bulunanlar kısa yoldan haber almış olacaklar.

fransaa

Facebook, bölgeye uzak olan kullanıcılar için de, kullanıcıların profil resimlerini Fransız bayrağı renkleri ile değiştirmesini sağlayan bir özelliği aktif etti. Facebook tarafından, “Fransa’yı ve Paris halkını desteklemek için profil resmini değiştir” şeklinde bir özellik sunuldu. Bunu onaylamanız durumunda resminiz üzerinde Fransız bayrağı renkleri olan bir filtre uygulanıyor.

Facebook tarafından hemen aktif edilen bu uygulamalar oldukça büyük bir beğeni topladı. Bölgeye yakın yerde bulunan kişilerin anında yakınlarına haber verilmesi özelliği ve bayrak filtresi birçok kişi tarafından kullanıldı. Dünya üzerinde Fransa’ya destek vermek isteyen milyonlarca kullanıcı filtreyi kullanıyor.

YouTube’den Bayrak Desteği!

Dünyanın en popüler video izleme ve yükleme sayfası olan YouTube‘de Fransa‘da yaşanan terör vahşetine tepkisiz kalmadı. Sayfa tarafından üst kısımda YouTube yazan yerin Tube kısmına Fransız bayrağı renkleri yerleştirildi. Bunun yanı sıra Fransa için çeşitli paylaşımlar yapan sayfanın bu çalışmaları da beğeniyle takip ediliyor.

YouTube firması tarafından olaydan sonra yapılan açıklamada Fransız halkının acısının paylaşıldığı ve desteğe hazır olunduğu bildirildi.

Hem Facebook hem YouTube tarafından yapılan bu çalışmalar takdire şayan ancak diğer ülkelerde yaşanan terör saldırılarına kayıtsız kalmaları da bizleri düşündürüyor. Dileriz artık ülke ayrımı yapılmadan bu tepkiler gösterilir.

Bir önceki yazımız olan Facebook İnsanları Mutsuz Ediyor! başlıklı makalemizde Facebook ve Mutluluk Araştırma Enstitüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

OnePlus 2 Güncellendi!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478