Facebook Bağımlılığının Nedeni Belli Oldu!

Toplumdaki bireylerin çoğunun iş hayatında ve sosyal hayatta yoğun bir şekilde Facebook kullandığını biliyoruz. Facebook’a olan bu bağımlılığın birçok nedeni var. Oyun oynamak, yakın arkadaşlarla iletişim kurmak ya da kimin ne yaptığını takip etmek gibi birçok nedenden dolayı Facebook kullanmak için geçerli birçok nedenden biri. Bununla birlikte, uzmanların yaptığı bir araştırma, insanların Facebook’u neden bu kadar yoğun bir şekilde kullandığını ortaya koydu bile.

Facebook kullanımına neden olan 4 temel etken bulunmakta. Bu etkenlerden ilki, uzun yıllardır kullanılan Facebook’un kullanımının artık alışkanlık olması diyebiliriz.

Facebook’u bağımlılık haline getiren bir diğer nokta ise, gizlilik ayarlarının tamamen kişinin kontrolünde olması yani diğer adıyla ‘gizlik kontrolü’ olarak biliniyor. Buna göre kullanıcılar Facebook’ta paylaştıkları fotoğraflarının kimler tarafından görüldüğünü öğrenmek istiyorlar.

Facebook

Facebook bağımlılığına yol açan son etken ise duygu durumunun değişmesi olarak gösteriliyor. Örneğin kullanıcılar kendilerini kötü hissediyorlar ya da moralleri bozuksa, Facebook’a her zamankinden daha fazla giriş yapıyorlar.

Facebook’a olan bu bağımlılığı azaltmak ya da yok etmek için yapılacak en iyi şeyse, başka bir sosyal paylaşım sitesine üye olmaktan geçiyor. Örneğin twitter gibi başka bir sosyal paylaşım sitesine üye olmak oldukça işe yarıyor diyebiliriz çünkü bu araştırmada bulunan 5 bin kişi, facebook’ tan farklı sosyal ağlara öncelik vererek Facebook bağımlılığının önüne geçebilmiş ya da bu bağımlılığını azaltmış durumda.

Bir önceki yazımız olan Haftanın İOS Uygulamaları! başlıklı makalemizde Enso Music, İbDNS ve PushPressTimer hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Huawei’in Yeni Telefonu Honor 7X Gün Yüzüne Çıkıyor

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478