En Popüler Mobil Uygulamaları Belli Oldu

Araştırmaları ile ön plana çıkan Nielsen firması senenin son günlerine yaklaştığımız bugünlerde yeni araştırma raporu ile karşımıza çıkmıştır. Nielsen’ın yayınlamış olduğu raporda 2015 yılının en popüler mobil uygulamaları yer almaktadır. Tüm platformların harmanlanmış halinden ortaya çıkan bu rapor sonucunda akıllı telefonlarda kullanılan en popüler uygulamaları gözler önüne seriliyor. 2015 yılının en popüler mobil uygulama sıralamasının zirvesinde 126.702.000 aylık kullanıcı sayısıyla Facebook yer almaktadır. Facebook uygulaması bir önceki yıla kıyasla %8 değişim göstererek kullanıcı sayısını artırmayı başarmaktadır.

facebook

Listenin 2. sırasında yerini ise Google’ın sahibi olduğu YouTube uygulaması almaktadır. YouTube 97.627.000 aylık ortalama kullanıcı sayısı ile listenin 2. Sırasında oluyor. YouTube bir önceki yıla göre %5’lik bir değişim göstermiştir.

youtube

Listenin 3. sırasındaysa Facebook’un mesajlaşmak için zorunlu kılmış olduğu Facebook Messenger uygulaması bulunuyor. Aylık ortalaması 96.444.000 kullanıcı sayısına sahip olan Facebook Messenger bir önceki yıla göre %31’lik bir değişim gösteriyor ve listenin en fazla değişim gösteren uygulaması olmuştur.

facebook-messenger

Listenin 4. sırasındaysa aylık ortalama 95.041.000 kullanıcıyla Google Search yerini almaktadır. Google Search geçen yıla göre yalnızca %3’lük bir değişkenlik yaşanmıştır.

google-search

Belirlenen listenin 5. Sırasında ise Android’in uygulama mağazası olan Google Play yer almaktadır. Google Play aylık ortalama olarak 89.708.000 kullanıcı sayısına sahipken geçtiğimiz yıla kıyasla %7’lik bir değişim göstermektedir.Bu değişimin önümüzdeki yıllarda olumlu yönde artmasını bekleniyor.

google-play

6. Sırasında ise Google’ın harita hizmeti olan Google Maps yer almaktadır. Google Maps aylık ortalama 87.782.000 kullanıcı sayısına sahiptir ve geçtiğimiz yıla göre %8’lik bir değişim yaşanmıştır.

google-maps

7. sırasında ise yine Google hizmeti yer almaktadır. Google’ın mail platformu olan Gmail’in aylık ortalama 75.105.000 kullanıcı sayısına sahiptir. Gmail geçtiğimiz yıla kıyasla %4’lük bir değişim göstermektedir.

gmail-by-google

Listenin 8. sırasında Facebook’un sahibi olduğu Instagram uygulaması yerini alıyor. Instagram aylık ortalama olarak 55.413.000 kullanıcı sayısına sahiptir.

instagram

9. sırasına ise daha yeni olmasına rağmen bir anda yükselişe geçmiş olan Apple Music uygulaması yerini alıyor. Gerek iOS gerekse Android platformunda yerini alan Apple Music uygulaması aylık ortalama 54.550.000 kullanıcıya sahiptir.

apple-music

Listenin 10. sırasında ise yine Apple’ın bir hizmeti bulunmaktadır. Apple Maps aylık ortalama olarak 46.406.000 kullanıcı sayısı ile listenin sonunda kendine yer bulabilmektedir. Rapora neticesinden ayrıca akıllı telefon piyasasının %52,6’sını Android işletim sistemi, %2,8’ini Windows Mobile, %42,7’sini iOS, %0,7’sini unutulmaya yüz tutmuş BlackBerry OS ile %0,7’sini ise diğer mobil işletim sistemi oluşturmaktadır.

apple-maps

Bir önceki yazımız olan HTC One X9 Yarın Tanıtılacak başlıklı makalemizde htc, HTC One X9 ve HTC One X9 özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

App Store’un Yılbaşı İndirimlerini Kaçırmayın!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478