En hızlı web tarayıcı hangisi?

Web tarayıcıları tarafında son dönemlerde bir hareketlilik yaşamaktadır. Microsoft Edge 64-bit destekli olan Firefox derken performans odağında önemli işlere imza atılmıştır. Google’ın web dünyasındaki trend’leri belirleyen çalışmaları ile Chrome’un her türlü yeniliğe ilk entegre olan tarayıcı olmasını da sağlamaktadır. Bu konuda en güncel avantajlara sahip olan Chrome, performans anlamında rakiplerinin önüne geçebiliyor mu görelim? Mobil platformlarda da adını sıklıkla duyduğumuz cross platform popüler oyun motoru Unity web tarayıcıların günümüzdeki ihtiyaçları ölçüsünde bir takım testler yapılarak bir benchmark çözümü yayınlamıştır. Grafiksel yetenekler de dahil olarak bir çok kritere göre ayarlanan testlerin tarayıcıların aslında modern dünyada ne kadar nitelikli olduğunu ölçmeye çalışmaktadır.

Test Sonuçları

Aşağıdaki test ile Intel i7 3.3GHz işlemcili olan, Nvidia GTX 960 GPU’lu ile Windows 10 yüklü bir makinede yapılmıştır. Testte kullanılan Firefox 45 nightly build sürümüdür. Haliyle sonraki versiyonlar da küçük farklarla daha iyi rakamlara ulaşılabilir. Alınan rakamlara göre 64-bit desteğine kavuşan Firefox heyecan verici bir sonuca imza atmayı başarmıştır. Bunda Mozilla Vakfı’nın desteğiyle geliştirilen asm.js kütüphanesinin etkin kullanımının etkisi olmuş olabilir. Mozilla Vakfı’nın yeni projesi ile Javascript kodlarının native kodlara yakın bir algortimada performanslı çalışabilmesini sunmak için asm.js desteğini özel bir alt küme olarak açık kaynak kodla kullanımını sağlamıştır. Bu iş ise özellikle web app’lerin geleceği olabilir gibi görünüyor. Microsoft asm.js desteğinin default olarak Edge 12’de açık hale getirmiştir. Chrome’da kısmen sağlanan bu destek ile Safari için ise henüz hayat bulmuş durumda değildir.

z

 

Aşağıdaki verilen test ise OS X işletim sisteminde Mac Book Pro 15’ ile yapılmıştır. Cihazın işlemcisi 2.6GHz i7. İşletim sisteminin kısıtlamaları sebebiyle Safari’nin daha avantajlı olduğu OS X dünyasında Firefox 41 sürümü buna rağmen iyi bir derece elde etmiştir.

zz

 

Aşağıda sunulan her bir test sonucu için tarayıcıların Windows üzerindeki performans sonuçları listelenmektedir:

zzz

 

Detaylı sonuçların OS X’teki rakamları ise şöyle sunuluyor:

zzzz

 

Aşağıdaki çizelge ise tarayıcıların unity içeriklerini yükleyip hazır hale getirme sürelerini ifade edilmektedir. İçerikler yerel disk’ten yüklendiğinden dolayı bağlantı kaynaklı bir farkın olmayacağını garantisini sunabiliriz. Test esnasında ise zaten bağlantı devre dışı bırakılmıştır. Firefox asm.js etkisi ile yüklediği içeriklerde bir dizi gelişmiş ön bellekleme yapmaktadır. Bu sebeple hot ile cold ifadeleri kullanılmıştır. Verilen bar’ların yanında yazılı hot kelimesi ikinci çalıştırmayı belirtirken, cold ilk çalıştırmayı temsil etmektedir.
Sonuçlar:
• Alınan test sonuçlarına göre Firefox 42 gerek OS X gerekse Windos tarafında 64-bit desteği ile en hızlı web tarayıcı konumundadır. 32-bit Firefox 64-bit’ten daha yavaştır.
• Microsoft Edge ise Firefox 32-bit ile eşdeğer bir perfomans ortaya koymuş ve ikinci sırada yer alıyor. WebGL rendering noktasında ise en iyisi Edgedir.
• Safari de ise Chrome ile yarışır bir seviyede olmasına karşılık olarak Chrome’un gerisinde kalıyor ve hayal kırıklığı yaşamaktadır.
• Genel olarak alınan sonuçlara göre tüm tarayıcılar benchmark projesini ortalama 5 ve 7 saniye arasında değişen sürelerde açılmaktadır. Firefox ise yaklaşık 1,5-2 saniye gibi bir derece elde ederek ilgi uyandıran bir rakama imza atmıştır.

Bir önceki yazımız olan Facebook Work Chat Çıktı! başlıklı makalemizde android yeni uygulamalar, Facebook ve facebook at work hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

HTC Firması Almanya’da Akıllı Telefon Satışlarını Sonlandırdı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478