En Güvenilir ve Ekonomik Veri Yedekleme Yöntemleri

bulut yedek

Günümüzde verilerin önemi kadar boyutu da yedekleme konusunda çeşitli yöntemleri ortaya çıkardı. Bu veri yedekleme yöntemleri arasında da doğal olarak en ekonomik olanları tercih ediliyor. Eskiden verilerin boyutları düşük olduğundan CD yada DVD’ler işimizi görüyordu lakin artık öyle değil.

1)Fiziksel Sürücülerde Veri Yedekleme

Fiziksel sürücülerde veri yedekleme günümüzde en güvenilir yöntem olarak biliniyor fakat maliyet konusunda eğer yedekleriniz çok büyük boyutlara ulaşmışsa cep yakabiliyor. Taşınabilir hard disk boyutları ve fiyatları gittikçe düşse de video ya da oyun yedekleme söz konusu olduğunda bu yöntem pek tercih edilebilir görünmüyor. Ayrıca fiziksel sürücülerin hasar alması sonucunda çok ciddi kayıplar meydana geleceğinden bazen yedeğin yedeğini almak gerekebiliyor. Bu da maliyeti 2 katına çıkarabiliyor.

hard disk

2)Bulut Depolama ile Veri Yedekleme

Son zamanların en çok kullanılan yedekleme yöntemi Bulut Depolama belki de en ekonomik yedekleme yöntemine kavuştuk. Fiziksel sürücülerde yedekleme kadar güvenilir olmasa da 2 farklı bulutta yedekleme ile bu sorunun da önüne geçebiliyoruz. Ve maliyeti diğer yöntemlere göre oldukça düşük. Bu noktada sıkıntı yaşamamanız için güvenilir bir şifreleme yöntemi sunan ve kota sınırı koymayan bulut depolama sistemi bulmanız gerekiyor.

bulut yedek

bulut yedek

Veri Yedeklememe En Ekonomik Yöntem Mi?

Bu yöntemlerin içinde en maliyetlisi ise karşımıza veri yedeklememe olarak çıkıyor. Her ne kadar dışardan bakıldığında ben cebimizden para çıkmıyor şimdiye kadar sorun da olmadı zaten denilse de veri yedeklemediğiniz zaman başınıza gelebilecekler en kötü kabustan bile kötü olabiliyor çünkü gerçek ve geri döndürülemez bir yola girebilirsiniz. Üzerinde 6 ay çalıştığınız bir projenizin bir kısa devre yüzünden çöpe gittiğini düşünebiliyor musunuz? Ya da yayınladığınızda binlerce lira kazanabileceğiniz bir videonun bir anda ortadan kaybolduğunu? İşte benim bile yazarken içimi daraltan bu tür sorunlarla karşılaşmamak için cebinize ve verilerinize uygun bir veri yedekleme yöntemi bulmanız sizin karınıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Windows Phone İçin Yolun Sonu Geldi! başlıklı makalemizde Lumia 950, Microsoft ve windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Sony Xperia C6 Detayları Belli Oldu!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478