En Baştan Bugüne Mouse’ların Değişimi!

Aslında ilk tasarlanan mouse cihazından beri mantık hala değişmiş değil. Hala ekrandaki bir işaretleyicinin yerini, iki eksen üzerinde belirlemeye çalışma mantığı aynen devam ediyor. Sadece tarama teknolojisi gelişti ve tasarımlar farklılaştı. Aşağıda madde madde geçmişten günümüze farklı fare tasarımlarını listeledik.- X-Y PositionIndicatorfor a DisplaySystem (1964): Stanford Araştırma Enstitüsü’nde tasarlanan ilk örnek.- Rollkugel (1968): Telefunken’in ürettiği ilk “yuvarlanan top” bazlı cihaz.- Alto Mouse 1973): Xerox PARC laboratuarlarında tasarlanmış ilk masaüstü bilgisayar faresi.- Sun Optical Mouse (1981): Sun firması için geliştirilen ilk optik sistemli cihaz örneği.- Apple Lisa Mouse (1983): Steve Jobs’un benzerini Xerox PARC’da görüp ilham aldığı ilk Apple faresi.- Microsoft IntelliMouse (1996): Üzerinde tekerleği olan ilk ve en popüler örneklerden biri.- Microsoft Trackball Explorer/Optical (2000): Zamanının en başarılı trackball cihazı.- Apple Pro Mouse (2000): Hokey topuna benzerliği ile ünlenmiş, şeffaf plastik gövdeli tasarım.- Starck Optical Mouse (2004): Ünlü tasarımcı PhilippeStarck tarafından Microsoft için tasarlanmış, TRON filmini akla getiren ilginç bir örnek.- Sony Mouse Talk (2006): Bilgisayar faresi ile Skype telefonunu biraraya getirmeye çalışan bir örnek:- Newton MoGo (2005): Süper ince kredi kartı tasarım, kullanılmadığında dizüstü bilgisayarın PC Cardslotuna takılabiliyordu.- Apple Mighty Mouse / Magic Mouse (2005-2009): Sadeleşmiş bir tasarım ve dokunmatik yüzeyi farelere ekleyen bir örnek.- Microsoft ARC (2010): Taşırken düz, kullanırken kıvrımlı hale gelebilen ve BlueTrack tarama teknolojisi kullanan ilginç bir cihaz.- Thermaltake-BMW Level 10 M (2012): Bilimkurgu filminden fırlamış bir gemiye benzeyen, BMW’nin tasarladığı ve kullanıcının eline adapte edilebilen bir fare.Tüm bu değişimin nasıl değiştiğini ve yıllara göre değişen mause tasarımlarını görmek için tıklayın.Peki sizin ilk kullandığınız mause kaç senesinin ürünü? Kaynak:www.hurriyet.com.tr/teknoloji

Bir önceki yazımız olan Bu Mucizevi Kalem İçeceğinizi Sanata Dönüştürüyor! başlıklı makalemizde dolar, içecek kalemi ve kalem hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • Balkon Askılığı5 sene önce
  • Kullanışlılık, daha fazla özellik, değişen talepler ve daha fazlası derken dünkü o içini açıp topunu temizlediğimiz mouse-fare kavramından, bugün optik bambaşka bir yere geldik. Fare artık iş, kişisel, oyun, tasarımcı vb. kullanıcı ihtiyaçlarına göre optimize ediliyor.

  • Eğitimde teknoloji5 sene önce
  • Teknolojinin gelişmesiyle sürekli donanım parçalarındada gelişmeler oluyor.

Sıradaki içerik:

Bu Yöntemle iPhone’unuzun Şarj Ömrünü Uzatabilirsiniz!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478