E-Devlet’in Sağladığı Kolaylıklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın günümüze kadar getirdiği bir takım zorlukların ve devlet dairelerinde işlem yapmak için girilen uzun sıraların internet sayesinde artık sona erdiği görülmektedir. Gelişen teknoloji ve internet çağına devletinde ayak uydurması sayesinde ortaya çıkan e-devlet milyonlarca vatandaşı çileli ızdıraplardan kurtarmıştır.

Her vatandaşın TC Kimlik numarası ile PTT şubelerinden alabileceği vatandaşlık şifresi ile onlarca işlemi hiç sıra beklemeden anında yapabileceği bir sistem haline gelen e-devlet Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına en büyük kolaylığı sağlamaktadır. Önceden sabıka kaydı almak için adliye sıralarında neredeyse bir gün harcanırken e-devlet sayesinde bir kaç dakikada sabıka kaydı çıkartmak mümkün hale geldi. Devletin bu hizmeti sadece vatandaşları rahatlatmakla kalmıyor gereksiz iş yükünün çok büyük bir bölümünü kendi üzerinden de atmış oluyor. Bir çok işlemi artık vatandaşlar kendi imkanları ile yaparken o işi yapacak personele gerek kalmıyor ve devlet bütçesine katkıda sağlanıyor.

E-devlet alt yapısını kullanan onlarca kurum ve bu kurumlardan yararlanılabilecek yüzlerce işlem yapılabilmektedir. Günlük yaşamımızda en çok kullanmak durumunda kaldığmız işlemleri hızlı ve anlık olarak halletmek mümkün hale geldi. Bunların başlıcaları;

Sgk gün sayısı öğrenme
Adli sicil kaydı belgesi
İkametgah belgesi
Adli davaları görüntüleyebilme
İcra dosyalarını görüntüleyebilme
Sağlık hizmetleri ile ilgili bilgiler alabilme
Vergi borçlarını görüntüleyebilme
Vergi cezalarını görüntüleyebilme

Bir çok farklı kurumlarında bağlı bulunduğu e-devlet ile işlemleri yapabilmek ve detayları görüntüleyebilmek için şifre sahibi olmak gerekmektedir. Şifre ise PTT şubelerinden nüfus cüzdanı ile birlikte gidildiğinde 1 TL karşılığında verilmektedir. Şifre alındıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/ internet sitesine giriş yapmak ve ilk verilen geçici şifreyi giriş yaptıktan sonra değiştirmek gerekmektedir. Şifre değiştirildikten sonra tüm devlet işlerinden faydalanılmaya başlanılabilir.

Ssk günlerinin kontrolleri anlık olarak e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. SGK internet sitesinden artık hizmet günlerini kontrol etmek maalesef ki kaldırılmış. Bu sebepten dolayı mecburen bu günlerin takibi yapılabilmesi için e-devlet üyeliği gerekmektedir.  Muhtarlık ya da nüfus müdürlüklerinde bir ikametgah için saatlerce bekleyip 5-10 TL ödeyip beklenen günler e-devlet ile sona erdi. İkametgah tamamen ücretsiz hale geldi ve istenildiği kadar ikametgah belgesini bir kaç dakikada alabilmek mümkün oldu.

E-devletin faydalarını saymakla bitmez. Bu kadar zahmetli günlerin ardından onlarca devlet kurumu ile ilgili işlemlerin internetten yapılabileceğini günlere gelmek, devlet hizmetlerinin günümüzde ne kadar geliştiğinin bir ispatı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Yeni Whatsapp Bilinmeyen Özellikleri başlıklı makalemizde Whatsapp bilinmeyen özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Kullanışlı Tarayıcı Eklentileri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478