Dünyayı Koruyan Uydu Teknolojisi

Dünyayı Koruyan Uydu Teknolojisi

Uydu teknolojileri küresel kalkınmada yeni bir sınırdır. Bir zamanlar sadece bir hükümet lüksü olan uygular, 1990’ların sonlarından itibaren özelleştirilmeye başlandı. Şimdi ise her boyuttaki uydular farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Dünyanın en fakir uydusu bile veriler herkese açık olduğunda gezegen için sınırsız fayda sağlayabilir.

Uydu Teknolojisinin Dünyaya Faydaları

Seçkin bir çevre mikrobiyoloğu, uydu algılama verilerinin ve görüntülerinin gücünü halk sağlığı için kullanan ilk kişilerden biriydi. Öncü çalışması, kolera oranlarında büyük düşüşlere yol açtı. Bu, dünyayı bir sonraki koronavirüs salgından korumaya da yardımcı olabilir.

Uzmanlar, kitleleri yapay teknoloji ve büyük verilerin kötüye kullanımından korumak için düzenleyici ve yasal çerçevelere duyulan ihtiyaç konusunda uyarmaktadır. Aynı şekilde hükümetler ve şirketler, uydular üzerinden izlenmeye karşı endişe duymaktadır.

Ayrıca uydu inşa etmek için yeni mineraller ve kaynaklar gerekli. Boksit cevheri birincil kaynak olan alüminyum gibi önemli malzemeler için madenciliği artırabilir. Bu, savunmasız toplulukları ve yerli toprak haklarını riske atabilir.

Ancak sivil toplum örgütleri ve bireyler teknolojiyi yenilikçi şekillerde kullanıyorlar ve bu da ülkelerin insan hakları ihlallerini dünyadan gizlemelerini zorlaştırıyor. Gökyüzünden gelen verilerin ‘demokratikleştirilmesi’ düşük gelir düzeyindeki topluluklar için bir kazanç olabilir.

Peki, Uydu Teknolojisi Vaat Ettiği Gelişme İçin Destek Sağlayabilir Mi?

Dünyayı Koruyan Uydu Teknolojisi

Uyduların on yıllık gelişme sürecinde hükümetlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmasına yardımcı olup olamayacağı sıkça tartışılmaktadır. Uydular, yasadışı balıkçılıktan sıtmanın izlenmesine, sele eğilimli ülkelerde erken uyarı sistemlerinin desteklenmesinden mahsul veriminin ölçülmesine kadar kullanılabilir. Ayrıca çiftçilere gübre konusunda tavsiyeye kadar her amaç için şu anda zaten kullanılmaktadır.

Tahminlere göre, ormancılık, tarım ve afetlere karşı dayanıklılığı kolaylaştırmak için uydu teknolojisi kullanılması, uzay dışı seçeneklerin etkinliğini azaltabilir. 2017’de beş ülkede başlatılan Afrika Bölgesel Veri Küpü, büyük miktarda dünya gözlem verisini serbestçe erişilebilir hale getirmiştir. Böylece bu verileri kullanmak için gereken uzmanlık bilgisi de en aza indirgenmektedir.

Uydu görüntüleri kullanarak Asya’da ne kadar istilacı otlar ve zararlılarla mücadele edildiğine bir göz atılabilir. Bitkileri yok eden parthenium gibi zararlı ve sinsi otlar çiftçiler için can sıkıcı olabilir. Ancak istila kalıplarına havadan bakıldığında her şey değiştirebilir.

Afrika’daki göçebe topluluklar, suyun bulunduğu yere gitmek için bu teknolojiden yararlanabilir. İklim değişikliği ve gıda güvensizliği ile ilgili şiddetli çatışmalardan kaçınmak için uydu teknolojisi ve cep telefonu ağlarını kullanabilirler.

Bir önceki yazımız olan Telefonunuzu Veya Tabletinizi Satmadan Önce Nasıl Temizleyebilirsiniz? başlıklı makalemizde Telefonunuzu Veya Tabletinizi hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Telefonunuzu Veya Tabletinizi Satmadan Önce Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478