Dünyanın en küçük yakıt hücreli şarj istasyonu sizlerle

Taşınabilir şarj istasyonları bataryanın yetersiz kaldığı durumlarda kullanıcıların imdadına yetişmekte olan en önemli aksesuarlardan birisidir. Fakat bu istasyonların bataryası zaman zaman yetersiz kalabilir. Batarya teknolojilerinde halen devrimsel çapta gelişmelerin olmaması üreticileri farklı çözümlere yöneltmektedir. Hızlı şarj ile büyük kapasitelerin yanı sıra yakıt hücresi de yeni bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Kullan at formunda bu alternatif CES 2016 fuarında da kendisini göstermiştir.

İsveçli MyFC girişimi tarafından geliştirilen Jaq dünyanın en küçük ve aynı zamanda en güçlü yakıt hücreli taşınabilir şarj istasyonunu geliştirdiği iddiasındadır. Halen ülkede pazarlaması yapılan Jaq, herhangi bir prize ihtiyaç duymadan kullanıcının uzun süreler telefonunu şarj edebilmesini amaçlamaktadır. Firma yılbaşından bu yana teknolojisini geliştirmekte ve kısa zaman önce de satışlara başlamıştır. Jaq gerekli enerjiyi yakıt hücrelerinden karşılamaktadır. Bir kartuş içerisinde 10 adet yakıt hücresi mevcuttur. İçerdiği su ile tuz ve kimyasal reaksiyona giren bu hücreler yaklaşık olarak 1800mAh kapasite sunabilir. Kartuşlar çok ince olduğundan dolayı kullanıcılar rahatlıkla yanında taşıyabilmektedir. Örneğin; bir kullanıcı 10’lu paket aldığında yaklaşık olarak 18000mAh kapasiteye sahip olmaktadır.

Jaq kartuşları şimdi %50 geri dönüştürülebilir materyalden imal edilmektedir. Gelecekte bu oran %100’e çıkarılacaktır. Sürekli çöpe atılacağından dolayı firma çevreye zarar vermesini istememektedir. Özellikle üretim konusunda ise tekrardan dönüştürülebilir olmasının avantajı büyük olacaktır. Fakat sistemin bir dezavantajı bulunuyor. Kimyasal reaksiyona başladıktan sonra bir cihaz takılı olsun ya da olmasın yakıt hücresi iki saat içerisinde kendisini boşaltmaktadır. Bu bakımdan USB çıkışına hemen cihazı bağlamak gerekmektedir. Ayrıca kartuşların raf ömrü de yaklaşık iki yıldır. Jaq doğrudan satış yerine abonelik tarzında bir satış yöntemini benimsemiştir. Kullanıcılar aylık olarak 5 Avro karşılığında Jaq şarj kutusuna ile yakıt kartuşlarına sahip olabilirler. Ek kartuş isteyenler ise yine bu rakama ekleme yaparak sahip olabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Twitter hisseleri, haftayı tarihi düşüşle kapadı başlıklı makalemizde twitter ve twitter shares down hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Twitter hisseleri, haftayı tarihi düşüşle kapadı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478