Donma Sorunu Android de Nasıl Çözülür? 2020

android-donma-sorunu

Donma Sorunu Android de Nasıl Çözülür? 2020

Donma Sorunu Android de Nasıl Çözülür?

Telefonunuzu ilk aldığınızda son derece hızlı çalışır. Uygulamalar ve sayfalar arasında geçiş son derece pratiktir. Ancak zaman geçtikçe takılmalar ve donmalar baş göstermeye başlar. Telefonunuzun işletim sistemi Android ise bu soruna daha çok maruz kalırsınız. Üstelik bunun için cihazınızı uzun yıllardır kullanıyor olmanıza da gerek yok. Kronik bir problem olan Android donma sorunu neredeyse tüm akıllı telefonlarda görülmektedir. Asıl mesele ise bu sorunu nasıl çözeceğinizdir.

Hafızayı Boşaltarak Donma Sorunu Çözümü

Kullanıcıların sık sık karşılaştığı Android donma sorunu, cihazınızın zaman içinde daha yavaş çalışmasına sebep olur. En basit bir işlemi yapmaya çalışırken bile akıllı telefon donabilir. Bunun sebeplerinden biri hafızanın dolması olabilir. Bazı durumlarda telefonu yeniden başlatmak sorunu geçici süreliğine çözecektir. Ancak uzun vadede ciddi bir çözüm arayışındaysanız gereksiz verilerin ve dosyaların telefondan silinmesi gerekmektedir.

Hem telefonun kendi dahili hafızası hem de SD kartınızın hafızası dolmuş olabilir. Bu durumda cihaza yeni bir uygulama yüklemek mümkün olmayacaktır. Ayrıca telefonun uygulama merkezi mevcut uygulamaları güncellemek için de yeterli alan bulamayacaktır. Telefonunuzun donmaya başlaması için %80 doluluk oranı yeterlidir. Dolayısıyla önlem almak için illa %100 dolmayı beklemek zorunda değilsiniz. Gereksiz uygulamaları ve dosyaları silerek; ön belleği temizleyerek bu sorunu halledebilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar Yüzünden Donma

Donma Sorunu Android de Nasıl Çözülür?

Siz farkında bile olmadan arka planda çalışan uygulamalar aslında telefonu oldukça zorlayarak gereksiz yere donmasına yol açıyor olabilir. Kapattığınızı düşündüğünüz uygulamaların bir kısmı çoğu zaman arkada çalışmaya devam eder. Bu da cihazınızın yavaşlamasına yol açar. Yavaşlama performans düşüklüğüne de yol açar. Uygulamaları tek tek kapatmak hem zaman alan hem de uğraştıran bir işlemdir.

Eğer Android donma sorunu ile karşı karşıyaysanız bazı uygulamalar sayesinde arka planda çalışan uygulamaları kontrol edebilirsiniz. Bu uygulamalardan biri olan Greenify sayesinde arkada çalışan tüm uyguları görebilir; bunları kapatabilirsiniz. Bu uygulamaların çalışmasını durdurmak bir daha kullanamayacağınız anlamına gelmez. Uygulamayı açtığınız zaman tekrardan normal bir şekilde çalışmaya devam eder. Sadece geri planda veri tüketmemiş, konumunuza ve diğer bilgilerinize erişmemiş olur. Böylece telefonunuzun performansı da gereksiz yere düşmez.

Greenify Uygulaması İle Donma Sorunu Nasıl Çözülür?

Greenify uygulaması ile android cihazlarda arka planda çalışan uygulamaları görüp yönetebilir, cihazınızın sarj süresini ve performansını artırabilirsiniz.

Bu uygulama ile arka planda çalışan uygulamaları kapatarak cihazınızın sarj süresini ve performansını artırmanız mümkün.Çünkü arka planda çalışan uygulamalar çalıştığı için cihazınızın sürekli olarak ram’ini cpusunu kullanır ve performansını ve sarjını tüketmektedir.Greenify ile bu uygulamaları hemen kapatarak performansınızı artırmanız mümkün.

Greenify Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Aşağıda Vereceğimiz linkten android cihazınıza Google Play Store üzerinden Greenify uygulamasını indiriniz.Cihanıza indirdikten sonra aşağıda yapmış olduğumuz şekildeki gibi kuruluma başlayalım ve Greenify uygulamamızı kuralım.

Android donma sorunu nasıl çözülür
İndirdikten sonra uygulamayı İlk Açtığımızda bu görsel bizi karşılaşamaktadır “İLERİ” Seçeneğine tıklayıp devam ediyoruz.
Android donma sorunu nasıl çözülür
Bu kısımda cihazınız Rootlu ise ona göre seçmeniz gerekmektedir.Cihazının hangi seçeneğe uygun ise o seçeneği seçiniz.Doğru çalışma Kipini seçtikten sonra “İLERİ” Butonuna tıklayarak kurulumuza devam edelim.
Android donma sorunu nasıl çözülür
Ve kurulum başarıyla tamamlandı burada “BİTİR” Seçeneğine tıklayarak kurulumuzu tamamlıyoruz.
Android donma sorunu nasıl çözülür
Bu kısımda “+” butonuna tıklayarak uygulamaları görebilir ve yönetebiliriz.
Android donma sorunu nasıl çözülür
Ve uygulamamız göründüğü üzere artık hazır Uygulama penceremizde Arka planda hangi uygulamaların çalıştığını kaç mb bellek yeri kapladığını kaç dakikadır çalıştığını görebilmektesiniz.
Daha sonra buradan uyku moduna almak istediğimiz uygulamanın üzerine tıklıyoruz ve çıkan tike basıyoruz.
Ve gördüğünüz üzere istediğim uygulamaları manuel olarak uyku moduna aldım ve gereksiz kullanımlarını engelledim.

Yukarıdaki kurulum resimlerinde tek dikkat etmeniz gereken cihazınız rootlu ise rootlu seçeneği seçmek, rootlu değilse rootlu değil seçeneğini seçmek ,emin değilseniz emin değilizi seçeneğini seçin çünkü uygulama ona göre işlem yapmaktadır.Bu adımları gerçekleştirdikten sonra Greenify uygulamamız sorunsuz bir şekilde kurulmuş olacak ve arka planda çalışıp bilgisayarımızın cpu’sunu meşgul eden, ram’ini tüketen uygulamaları tespit edip sonlandırarak Android cihazlarımızda donma sorununu yüksek ihtimal çözmüş olacağız ve cihazımızın performansı sarj süresi gözle görülür bir şekilde artış gösterecektir.

Greenify Uygulamasını sizde cihazınıza indirip performansınızı artırmak istiyorsanız linke tıklayarak yükleyebilirsiniz.TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Kablosuz Kulaklık Sağlığa Zararlı Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

BluTV Dizileri Nasıl İndirilir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478