DNS Ayarları Güvenlik Gerekçesi İle Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarları

DNS’niz saldırıya uğrayabilir ve bu, kişisel güvenliğiniz açısından gerçekten ciddi bir sorundur. Eğer herhangi birinin yönlendiricinizi ele geçirdiğini anlarsanız bir şeyler yapmanız gerekir. Tarafınıza yapılan siber saldırıcı sonucunda DNS ayarları değiştirilmiş olabilir. Bilgisayar korsanları ve kimlik avı hırsızları buldukları her türlü güvenlik açığından faydalanırlar. Aynı şekilde ağınıza da erişip DNS ayarlarınızı değiştirebilirler. Bu, internetteki tüm trafiğinizin bir başkasının kontrolüne geçtiği anlamına gelir.

Etki Alanı Adı Sistemi olan DNS, internetteki telefon defteriniz gibi çalışır. Hizmetleri, bilgisayarları ya da internete bağlı olan herhangi bir kaynağı adlandırmaktadır. Alan adlarını dünya çapında bulunabilir kılmak için benzersiz IP adresleri ile kodlar. IP adresleri sayısal formüllerden oluşmaktadır.

DNS Saldırıya Uğrarsa Neler Olur?

DNS ayarları

Yönlendirici ayarlarınız siber saldırı sonucunda bir bilgisayar korsanı tarafından saldırıya uğrarsa ziyaret ettiğiniz sayfalar gerçeğinden daha farklı görünür. Örneğin, Google gibi temel bir ana sayfayı bile ziyaret etmek istediğinizde bunun yerine hacker tarafından belirlenmiş olan bir başka siteye yönlendirilirsiniz. Bu şekilde tüm bankacılık bilgileriniz ve kişiler verileriniz de ele geçirilmeye açık hale gelir. Sitelerin HTTPS ya da SSL gibi çeşitli güvenlik protokollerine sahip olup olmadığını bile anlayamazsınız. Şifreli bağlantı ortadan kalkar ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmasız kalırsınız. Sonuç olarak kablosuz ağınız güvensiz bir hal alır.

Eğer kullandığınız internet birden fazla kişi tarafından paylaşılıyorsa bu durumda tehlike daha da büyüktür. Hacker, sizi her zaman güvenli olmadığı aşikar olan sitelere yönlendirmez. Bazı durumlarda yönlendirici ayarlarınız varsayılan olarak değiştirerek de sizi saldırılara karşı savunmasız hale getirebilir. Bu durumda bilgisayarınıza virüs bulaşıncaya kadar ne olduğunu anlamazsınız bile. Dahası kablosuz ağı paylaşan herkes bundan etkilenir.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Güvenilir bir anti virüs yazılımı kullanmak bu tarz sorunların ortaya çıkmasına engel olabilir. Ancak siber saldırıdan şüpheleniyorsanız yönlendirici yapılandırması kısmında DNS sunucularını manuel olarak da kontrol edebilirsiniz. Aynı ağı kullanan tüm akıllı telefonlar, bilgisayarlar, akıllı televizyonlar ya da oyun konsolları DNS ayarlarını yönlendiriciden sağlar. Dolayısıyla yönlendiricideki DND sunucusunu değiştirmek tüm aygıtlar için güvenliği sağlamanıza yardımcı olur.

DNS ayarları Denetim Masası’ndan değiştirilebilir. Denetim Masası’na girdikten sonra Ağ Durumunu ve Görevleri Görüntüle kısmına tıklamalısınız. Mevcut internet bağlantınızın üzerine sağ tıklayıp Özellikler’i seçmelisiniz. İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) kısmındaki Özellikler alanından yeni DND adresi tanımlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nesnelerin İnterneti ( IoT ) Neden Bu Kadar Önemli? 2020 başlıklı makalemizde Nesnelerin İnterneti ve Nesnelerin İnterneti ( IoT ) Neden Bu Kadar Önemli? hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Venue Yeni Facebook Uygulaması

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478