Dikkat! Bu Linke Tıkladığınızda Telefonunuz Çökebilir!

Geçtiğimiz aylarda ülkemize yapılan yoğun siber saldırı kabusunun ardından bu defa da her geçen gün yayılan yeni bir virüs programı, kullanıcıların yaşamını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Bu nedenle, herhangi bir zararla karşılaşmamak için elektronik cihazlarımız ve kişisel bilgilerimiz için tehdit oluşturabilecek zararlı yazılımlara karşı çok dikkatli olmakta yarar var.

iphone cihazlar

Bununla birlikte,  bu zararlı yazılımlarla ilgili en son gelen bir habere göre ise, sosyal medyada dolaşan crashsafari.com URL yapısındaki bir Linke tıkladığınızda bu link, telefonunuzun çökmesine ve yeniden başlamasına neden oluyor. Bu siteye girdikten hemen sonra telefonunuz 10 saniye bekliyor ve yeniden açılıyor. Virüsün zarar verme sistemi ise şu şekilde:

Bu linke dikkat etmeden tıkladığınızda, bağlantı adres çubuğunuza binlerce karakter sığdırıyor ve cihazın hafızasıyla birlikte tarayıcının çökmesine neden oluyor. Bununla birlikte, telefonun çökmesine neden olan asıl sebep, bu binlerce karakterin içerisinde yer alan 4 satırlık kod. Ayrıca cihazın sadece mobil platformları değil, aynı zamanda bazı masa üstü tarayıcıları da etkilediğini belirtmekte fayda var. Bu virüsün sebebinin ise kullanıcılara kötü bir şaka yapmaktan ibaret olduğunu belirtmek gerek.

İOS cihazlar ve bazı masaüstü tarayıcılara zarar veren bu uygulama, sosyal medyada oldukça yayılmış durumda ve gelen haberlere bakılırsa, insanların birbirine göndermesinden dolayı daha da yayılmaya devam edecek. Bu nedenle bu tür yazılımlara karşı her an dikkatli olmakta yarar var.

 

 

Bir önceki yazımız olan 20 Milyon Vatandaşın e-Devlet Hesabı Çalınabilir! başlıklı makalemizde E-Devlet, güvenlik ve hacker hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Avea ile TTNET artık Türk Telekom oluyor

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478