Devre Kartındaki Noktalar Nasıl Test Edilir?

Devre kartı, stereolar, bilgisayarlar ve gitar amplifikatörleri gibi elektrikli cihazlarda ayrılmaz bir bileşendir.

Devre kartı, stereolar, bilgisayarlar ve gitar amplifikatörleri gibi elektrikli cihazlarda ayrılmaz bir bileşendir. Elektrik sinyallerinin işlenmesinden ve bilgiye dönüştürülmesinden sorumludur. Bu bilgilerin doğası devrenin türüne bağlıdır. Örneğin, bir gitar amplifikatöründeki devre kartı bir elektrik sinyalini bir ses sinyaline dönüştürecektir. Devre kartındaki arızalar elektrikli cihazın arızalanmasına veya çalışmasının durmasına neden olabilir. Bir arızanın yerini belirlemek için devre kartındaki noktalar test edilebilir.

Adım Adım Devre Kartındaki Noktalar Testi

Adım 1

Kartı görsel olarak inceleyin. Kartı ve yüzeye monte bileşenleri inceleyerek, bir nokta testine başlamadan önce açıkça hasar görmüş veya bağlantısı kesilmiş parçaları tanımlayabilirsiniz. Atmış sigorta ve transistörler olabilir. Her iki durumda da kahverengi renk olur. Pas gibi belirgin oksidasyon ve korozyon belirtilerine dikkat edin. Tüm bileşenlerin bağlı olduğundan emin olmak için kabloları inceleyin.

Kondansatörleri test edin. Bir kondansatör doğru akımı engeller ve alternatif akımın geçmesine izin verir. Gücü açın. Kondansatörü uçlarına dokunarak boşaltın. Ölçüm cihazını en yüksek direnç ayarına getirin. Gücü kapatın. Kondansatörü kontrol edin ve gücü tekrar açın. Sayaç değeri sıfırsa, kapasitör kısa devre yapar.

Direnç noktalarını test edin. Dirençler devre kartından akan akımı yönetir. Gerilimi, akımla orantılı olacak şekilde zayıflatırlar. Güç kaynağını devre kartından ayırın. Zincirdeki ilk direnci bulabilmek için karttaki sinyal yolunu izleyin. Ölçüm cihazınızı son dirençten hemen sonraki devreye yerleştirin. Volt ölçerinizi “direnç” ayarına getirin. Devre kartına güç verin ve değeri not edin. Direnç kısa devre yapmış veya bağlı değilse ölçüm cihazı sıfır değer sinyali verecektir. Arızalı bir direnç, herhangi bir sinyalin geçmesini önleyecektir. Beklenen voltajı belirlemek için kullanım kılavuzuna göz atın. Sayaç, cihaz için beklenen voltaja özdeş veya yaklaşık bir değer verirse, zincirdeki bir sonraki dirence geçin.

Arızalı dirençleri değiştirin. Arızalı dirençleri işaretlemek için bir vurgulayıcı kalem veya maskeleme bandı kullanın. Devre kartını sökün ve ters çevirin. Bağlantıyı bir havya ile eritin ve direnci panodan çıkarın. Tahtaya yeni bir direnç monte edin ve alttan lehimleyin.

Adım 2

Direnç noktalarını tekrar test edin. Devre kartındaki noktalar doğru çalışıyor mu emin olmak için direnç testlerini yeni dirençlerde tekrarlayın.

Bir önceki yazımız olan Sistem Boşta İşlemi Neden CPU'nun % 98'ini Kullanıyor? başlıklı makalemizde Sistem Boşta ve Sistem Boşta yüzdesinin yüksek değerde olması hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Sistem Boşta İşlemi Neden CPU’nun % 98’ini Kullanıyor?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478