Çöp Toplayan Robotlar Geliyor!

Teknoloji firmalarından olan Volvo, ortak bir proje olan ROAR ile birlikte çöpleri robotlara toplattıracak bir sistem üzerinde çalışmaya başlandığını resmi olarak duyurdu.

Şimdi bir düşünün ki, evinizdeki çöpünüzü kapınızın önüne koydunuz ve bir anda iki tane robot gelip o çöpleri araca boşaltmak için götürdü.

Şu an için pek yakın bir ihtimal gibi görünmese de Volvo firmasının ROAR projesi ile birlikte kısa zaman içinde hayata geçebilir.

Testler 2016’da!

Volvo tarafından yapılan basın bültenine göre ROAR adı verilen ve tam adı Robot Bazlı Otonom Çöp Toplama olan projede ilk testlere 2016 yılında başlanacak.

çöpp

Projeye göre robotlar bağımsız hareket etmeyecek. İki tekerlekli konsept şeklindeki robotların çöp kamyonu şoförüne bağlı bir şekilde hareket etmesi planlanıyor. Uzaktan kontrol edilecek olan bu robotlar kumanda ile hareket edecek.

Çöp kamyonunun arkasında işçilerin çalışarak zehirli toksinlere maruz kalmasının da önüne geçilmesi hedefleniyor. Son derece sessiz çalışan bu sistemde gürültüye maruz kalınmamış olacak.

ROAR Projesine Destek Veren Kurumlar!

ROAR projesi için birçok kurum birleşerek ortak hareket ediyor. Geridönüşüm firması olan Renova ile birlikte Chalmers Teknoloji Üniversitesi projeye yazılım üretiyor. Malardalen Üniversitesi ise donanım konusunda destek oluyor. Penn State Üniversitesi projede robotlar ile şoför arasındaki bağlantı kısmından sorumlu olacak.

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Volvo yetkilileri ise gelecekte makineleşmenin kaçınılmaz olduğu vurgulanıyor ve bu projeyle hayal gücünün sınırlarının zorlanacağı da kaydediliyor.

Volvo Group‘un önderliğinde toplanan kuruluşlar ile birlikte çöp toplama konusunda robotların hakim olduğu bir dünyada son derece önemli gelişmeler yaşanabilir.

Gelecekte robotların kullanılacağı kesin ama bu tarz işlerde robotların kullanılması bir yandan sağlık anlamında olumlu olacak ancak işsizlik bakımından da sıkıntılara neden olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kurban Bayramınız Mübarek Olsun başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

NBA 2K16’da En İyi Oyuncular Açıklandı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478