Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

Artık her yetişkinin elinde telefonla gezmesinin yanında bu olay çocuklara da bulaştı.Bırakın yetişkinleri çocuklar bile telefonları,tabletleri elinden düşürmez oldu!

Daha 3-4 yaşındaki çocuğun bile elinde olan bu teknolojik aletler çocukla için büyük tehlike barındırıyor.Öncelikle yaydığı radyasyon vücuda çok zararlı.Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için bu zarar iki katına çıkıyor.

Yaydığı radyasyonun yanı sıra çocukların sosyal hayatlarını etkiliyor bu teknolojik aletler.Durmadan onunla oynamak isteyen çocuklar başka bir arkadaşa ihtiyaç duymuyor.Ayrıca savaş oyunlarıyla tanışan çocuklar bu oyunlardaki karakterlere özenerek kavgacı ve hırçın davranıyor.Bütün bunların sonucunda çocuklar asosyal ve tembel olup çıkıyorlar.

Çocuklarıyla uğraşmak istemeyen ebeveynlerde ne yazık ki çocukların eline oyalanmaları için bu aletleri verip duruyorlar.Peki durumun farkında olanlar ne yapmalı?Çocukları bundan nasıl kurtarmalı?

İlgisini başka yöne çekin.

Öncelikle bunun için yapılması gereke tek şey çocuğa ilgi göstermek.Çocukla zaman geçirip onun oyalanması için o aletlere hapsetmemek.

Çocuğa o aletler dışında ilgilenebileceği yeni şeyler göstermelisiniz.Ona o aletleri unutturacak yararlı şeyler.Örneğin;sosyal aktiviteler,spor,boyama…

Her istediğinde vermeyin.

Teknolojik aletlerle harcadığı süreye bir sınırlama getirin.Her istediğinde vermeyin ve çocuğunuzu o aletlerin yokluğuna alıştırın.Veya bir şey karşılığında belli bir süre oynamasına izin verin.Örneğin;ödevlerini bitirmesi karşılığında bir saat oynamak.Bu çocuğunuzu hem ödev yapma konusunda motive eder hem de teknolojik aletlerden uzak kalmasını sağlar.

Sizde bu yöntemler ve daha nicesiyle çocuğunuzu bu illetten kurtarabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni Whatsapp Bilinmeyen Özellikleri başlıklı makalemizde Whatsapp bilinmeyen özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Rüzgar Enerjisi İle Çalışan USB Şarj Makinası Yapıldı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478