Cihazda yeterli depolama alanı yok sorununa çözüm

Yeterli Depolama Alanı Yok Sorununa Çözüm

Android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanıcıların çoğunun şikayet ettiği bir sorun var. Andorid işletim sisteminin mağazası olan Google Play Store’den bir uygulama indirirken ‘’Cihazda yeterli alan yok ‘’ gibi bir uyarı sıkça karşımıza çıkmakta. Bu uyarı çıkan telefonlarda Google Play Store’den hiç bir uygulama telefona direk olarak indirilemiyor. Bu uyarı sadece hafızamız dolduğunda değil hafızamızda yeteri kadar depolama alanı olduğunda da çıkması Android kullanıcılarının canını bir hayli sıkıyor. Bu duruma yetkililerin hiç bir çözüm üretme çabası olmasa da bir kaç basit yöntem ile kendi çözümüzü kendimiz üretip bu durumun önüne geçeceğiz.

‘’ Cihazda yeterli alan yok ‘’ uyarısı ile karşılaşan bir kullanıcının ilk olarak Google Play Store verilerini temizlemesi gerekecektir. Google Play Store verilerini temizlemek için telefonun ayarlar kısmında uygulama yöneticisi sekmesine giriş yapıyoruz. Uygulama yöneticisi menüsünde Google Play uygulamalarını seçiyoruz ve verileri sil seçeneğini tıklıyoruz. Bu yöntem çoğu kullanıcıda işe yarasa bile bazı kullanıcılarda sorun yine devam etmektedir. Bu yöntem ile bir sonuca varamayan Android kullanıcıları için başka basit yöntemlerde mevcut.

İlk adımda başarılı olamayan Android kullanıcıları bir başka basit yöntemi deneyerek bu sorunu yok etmeye çalışabilirler. Bir başka basit yöntem ise Google Play Store’nin güncelleştirmelerini kaldırmak. Google Play Store’nin güncelleştirmelerini kaldırmak için ilk olarak Google Play Store’yi açıyoruz. Google Play Store açık iken home tuşuna basılı tutuyoruz ( Açık uygulamaları gösterir. ) Açık olan uygulamalar ekrana geldikten sonra Google Play Store uygulamasını bulup üzerine 1-2 saniye basılı tutuyoruz. Karşımıza iki seçenek çıkıyor. Bu seçeneklerden biri ‘’ Listeden Kaldır ‘’ seçeneği diğeri ise ‘’ Uygulama Bilgileri ‘’ seçeneği. Google Play Store uygulamasının üzerine basınca sol üstte ‘’ uygulama bilgileri ‘’ diye bir seçenek gelecek. Uygulama bilgileri seçeneğine tıklayarak Google Play Store uygulamasının bilgilerinin ekrana gelmesini sağlıyoruz. Karşımıza gelen ekranda 3 seçenek mevcut. 3 seçenekten bir tanesi de güncelleştirmeleri kaldır seçeneği. Bu seçeneği seçerek Google Play Storenin güncelleştirmelerini kaldırıyoruz. Bu yöntem çoğu kullanıcıda işe yarasa bile yine bir kısım Android kullanıcısında işe yaramamaya devam edebilir. Bu yöntem de işe yaramaz ise

‘’ Cihazda yeterli alan yok ‘’ sorunuyla karşılaşan Android kullanıcıları bir başka yöntem olarak Android cihazını Recovery modunda çalıştırmaları gerekecek. Android cihazını recovery modda çalıştırmak için ses açma tuşu home tuşu ve açma / kapama tuşuna aynı anda basıp telefonun kapanmasını bekliyoruz. Telefon kapandıktan sonra tekrar açıldığında Android cihazınız Recovery modda açılmış olacaktır. Recovery modda karşımıza çıkan menüde ‘’ wipe cache partito ( daha önceden yüklenilen uygulamalardan arda kalan verilerin silinmesini sağlar ‘’ veya ‘’ wipe dalvik cache ( geçici dosyaların temizlenmesini sağlar ) ‘’ seçeneklerinden hangisi var ise ona tıklıyoruz ve bu sorundan kurtuluyoruz. Bu işlemleri yaptıktan sonra Android cihazımızı yeniden başlatıyoruz. Andoid cihazımızı normal olarak yeniden başlatmak için ‘’ reboot systemnow seçeneğine tıklıyoruz. Diğer iki yöntem işe yaramaz ise bu yöntem çok büyük ihtimal ile işe yarayacaktır ve bu sorunun önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Android M Güncellemesini İlk olarak HTC One M9 ve HTC One M9+ Alacak başlıklı makalemizde Android M, htc one m9 ve manşet hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

HTC One M9 İçin Batarya Konusunda İyileştirme Yapacak Güncelleme Yolda

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478