Cep telefonu ve internet

Cep telefonu ve internet artık hayatın olmazsa olmazlarından olmayı başardı. Teknolojinin bize sunduğu bu harika ürünler hayatı olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Ancak sağlık problemlerini de beraberinde getirmedi değil. Örneğin insanlarda yeni bir fobi meydana geldi. Nomofobi olarak geçen bu fobi türünde kişi kendini cep telefonu olmadan güvende hissetmiyor ve aklına kötü olaylar getirmekten kendini alı koyamıyor. Şöyle bir düşündüğümüzde hepimizde cep telefonundan ayrılma korkusunun az veya çok mevcut olduğunu fark edeceğiz.
   Bunun dışında cep telefonu ve internet teknolojisinin temeli sinyallere ve baz istasyonlarına dayanıyor. İşte bu noktada insan sağlığını tehdit eden unsur meydana çıkıyor. Çünkü cep telefonu ile konuştuğumuz zaman mikrodalga radyasyondan dolayı beyin hücrelerimizin bir kısmı ölmeye başlıyor. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar üzerinde yapılan deneyler sonucunda cep telefonu kullanmayan veya dikkatli kullanan ailelerin çocuklarının beyin kapasitesi daha büyük, dikkat dağınıklığı ve denge probleminde daha az olduğu tespit edilmiştir. Mümkünse 15 yaş altı çocuklarınıza telefon almayınız. Ayrıca küçük çocuklarda tümör riskini arttırdığı da tespitler arasında yer almaktadır.
  Erkek kullanıcılar için yapılan araştırma sonucuna göre sinyaller sağlıklı sperm sayısını öldürüyor. Bir diğer en önemli zarar ise teknoloji kanser riskini arttırıyor.  Cep telefonları ve baz istasyonlarının yaydığı radyo dalgalarının meydana getirdiği elektromanyetik alanları 2B gurubu kanserojen madde alanına dahil edilmiştir.
   Bu radyo dalgaları hayatımıza girdiğinden beri alzheimer gibi sinir sitemini etkileyen hastalıkların sayısı da arttı. Bazı araştırmacılara göre bir süre sonra alzheimer hastalığın yaşı düşecek ve yaygınlığı da bir o kadar artacak. Hal böyleyken teknolojiden olumsuz etkilenmemek için bir kaç öneride bulunalım:
Telefonunuz sarja takılıyken konuşmamaya dikkat edin.
  • Cep telefonu ve uyuduğunuz yere kendinizden en az 1 metre uzakta bir yere bırakılmalıdır.
  • Cep telefonu taşırken kalbinize ve diğer organlarınıza mümkün olduğunca uzak tutun Çanta veya pantolonunuzun arka cebi gibi.
  • Mümkünse uyurken telefonunuzu kapatın.
  • Araç kullanırken dikkat dağınıklığına sebebiyet vereceğinden kesinlikle cep telefonu kullanmayın.
  • Telefon görüşmeleri esnasında diafon, kulaklık, hands-free cihazları gibi ürünleri kullanmaya çalışın.

Bir önceki yazımız olan Teknolojinin yaşamımızdaki yeri başlıklı makalemizde manşet, Teknoljinin hayatımızdaki yeri ve teknolojik yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Teknolojinin yaşamımızdaki yeri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478