Bugün Mavi Ay Günü!

Nadir görülen doğa olaylarından biri olan Mavi Ay bugün görülecek. 100 yılda 5 kez görülen bu doğa olayını astronomlar 19:30 da İstabul’dan görülebileceğini aktardı.

Mavi Ay Nedir?

Ünlü astronom Erkan Arı, Mavi Ay’ın bir ay içinde ayın iki kez dolunay durumunda olmasına verilen isim olduğunu belirtiyor. Ayın iki kez yeni ay evresinde olmasını ise Kara Ay olarak belirtiyor. Mavi Ay, gezegende meydana gelen volkanik patlamalar ve yangınlardan dolayı ayın mavi tonlarda görülmesi ile meydana geliyor. Toz bulutlarından kaynaklanan bu durum en son 1991 yılında meydana geldiği belirtiliyor.

Erkan Arı, dolunay evresinin Türkiye saati ile 13:43’te başlayacağını bildirdi. Tutulmadan farklı bir şekilde gezegenin karanlık olan her noktasından bu olayı görmek mümkün olacak. Mavi Ay son zamanların en çok merak edilen konularından biri olarak çoğu kişi tarafından gözlemlenmesi beklenen bir olay.

Mavi Ay orman yangınlarından ya da volkanik patlamalardan sonra oluşan küllerin ışığı kırması ile ayın mavi ve yeşil tonlarda görülmesi ile kendini gösteriyor. Farklı bir doğa olayı olması görsel ziyafet sunuyor. 100 yıldan bir görülmesi de merak uyandırıyor.

Dolunay zamanlarından farklı olarak Mavi Ay olarak gözlemleyeceğimiz doğa güzelliğini 19.30 itibari ile gözlemleyebileceğiz. Astronomların da ilgi odağı olan bu olay bugün herkesin markajında olacak.

 

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Çıktı! başlıklı makalemizde windows 10 ve windows 10 özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Efsane Savaşları Yeni Güncellemesiyle Karşınızda!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478