Bilgisayarım Neden Isınıyor ve Neden Kapanıyor?

Günümüz de birçok kullanıcı bilgisayarının aşırı derece de ısınmasından şikayetçidir. Bu durum birçok kullanıcıyı mağdur ederken özellikle bilgisayar başında oyun oynayan kullanıcıları ise daha çok bulmaktadır. Birçok kullanıcı bilgisayarım neden kapanıyor? Gibi sorular ile mağdur olmaktadırlar. Bilgisayarınızın ısınmasının birçok sebebi olabilir. Bazı durumlarda ise sadece bulunduğunuz ortamdan kaynaklanıyor da olabilir. Bilgisayarınız ısındığı takdir de işlem yapma esnasında çeşitli kasmalar yapabilmekte ve çeşitli oyunlarda donmalar yapabilmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmeniz için ilk önce bilgisayarınızı tam olarak anlamalısınız.

Isınan Parça Hangisi?

Bilgisayarın ısınması gibi bir durum söz konusu olamaz. Çünkü bilgisayar ısınmaz. Bilgisayarın parçalarından bir tanesi ısınır ve bu da bilgisayara sıcaklık yapar. Bazı durumlarda parçalar soğuk iken bilgisayar kasası da ısınabilmektedir bunun sebebi ise ortamın aşırı sıcak olmasından kaynaklanmaktadır.  Bu gibi durumlar da odanıza çeşitli pervaneler ve soğutucular alarak odayı soğutmanız tamamen gereksiz bir durumdur. Zaten böyle yöntemler hiçbir işe yaramaz.

En Çok Isınan Parça İşlemcidir!

Bilgisayarın en çok hangi parçası ısınır? Bilgisayarın en çok ısınan parçası işlemcisidir. Daha dorusu şöyle bir cümle kurarsak daha doğru olur. En az ısınması gereken genellikle soğutulması gereken parça işlemcidir. Zaten bu yüzden işlemcinin üzerindeki fanlardan durumu anlayabilirsiniz. İşlemci derecesi 75’in üzerine çıktığı takdir de sisteminiz de kasmalar, donmalar meydana gelebilmektedir.

Bilgisayar kendini neden kapatıyor? Diyorsanız eğer sıcaklık 100 olursa sistem kendini korumak için derhal kapatacaktır. İşlemci ısınmasının başlıca sebeplerinden birisi kasa içinin yeterince temizlenmemesidir. Fana yapışan tozlar işlemcinin soğumasını engellemektedir. Ayrıca işlemcinin üzerine 3 veya 5 ayda bir olarak termal macun sıkılması gerekmektedir. Eğer bu macun sıkılmaz ise işlemci sıcaklığını fan demirine aktaramaz ve işlemci soğuyamaz.

İşlemcinin üstüne ekstra fan takmak çare olur mu? İşlemcide bir sıkıntı var ise hiçbir şekilde çare olmaz.

Bir önceki yazımız olan Facebook ve Google Hesabınızı Tamamen Siliyoruz! başlıklı makalemizde facebook hesap silme, facebook silme ve google hesap silme hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Facebook ve Google Hesabınızı Tamamen Siliyoruz!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478