Bilgisayarda İşlem Kartı Nedir?

Bilgisayarda İşlem Kartı Nedir?

İşletim kartı Modern bilgisayarlar, endüstri standardı olarak kabul edilen olağanüstü işlevsellik derecesini elde etmek için sofistike bir dizi bağlantıya ve sürece güvenir. Tüketiciler genellikle masaüstü ve dizüstü bilgisayarları iki farklı türe böler:

Apple ve PC makineleri. İlk bakışta bu iki bilgisayar formatındaki işletim sistemleri ve donanım tasarımı biraz farklı görünse de, bu cihazlara güç veren iç donanım nispeten benzerdir. Aslında, Apple’ın işlem kartı, tüm niyet ve amaçlar yönünden bir PC’deki ana kart ile neredeyse aynıdır. Bir işlem kartının yakından incelenmesi, çalışma sırasında hangi eylemleri gerçekleştirdiğini daha iyi anlamanıza olanak tanır.

Bilgisayarda İşlem Kartı Nedir?

İşlem Kartı Temelleri

Tüm bilgisayarlar, bir kullanıcı tarafından yürütülen komutlara yanıt vermek ve bunları somut sonuçlara dönüştürmek için bir dizi şifrelenmiş bağlantı ile çalışır. Grafik kartları, ses kartları, CPU’lar ve bellek yongaları gibi ayrı donanım birimlerinin her biri belirli bir işlevi yerine getirse de, bu eylemlerin koordinasyonu işlem kartı sorumluluğundadır. Apple bilgisayarında bulunan her donanım çevre birimi işlem kartına bağlanır. Bu bağlantılar yapıldıktan sonra, işlem kartı, kullanıcının komutlarıyla birlikte çalıştıklarından emin olmak için çevre birimlerine hızlı bir şekilde elektrik şeklinde bilgi gönderebilir.

İşlem Kartının Önemi

Bir bilgisayarın ses kartı gibi bazı unsurları, genel donanım çalışmasını temelden bozmadan kaldırılabilir. Oysaki bilgisayar aynı zamanda ana kart olarak da adlandırılan operasyonel bir işlem kartı olmadan çalışamaz. Bir Apple bilgisayarında, işlem kartı inkar edilemez şekilde dahili donanımın en kritik unsurudur. Bu donanıma yerleştirilen muazzam iş yükü göz önüne alındığında, işlem kartlarının kullanım sırasında önemli ölçüde ısındığı görülür. Bunu akılda tutarak, bu kartlarda tipik olarak CPU ve diğer kritik unsurların kullanım sırasında soğutulmasına yardımcı olan bir dahili fan bulunur.

İşlem Kartı Konuları

Bir işlem kartı bozulduğunda, kullanıcılar pek çok sorunla karşı karşıya kalırlar. En basidinden bilgisayarları artık çalışmaz. Yeni bir kart alma ve değiştirme maliyeti göz önüne alındığında, birçok insan yeni bir bilgisayar satın almanın çok daha avantajlı olduğunu düşünür Bununla birlikte, kartınasıl değiştireceğinizi öğrenme becerisine veya sabrına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, gerekli parçaları online olarak satın alabilirsiniz. Ancak, çalışan bir işlem kartı takılana kadar bilgisayarınızın kullanılamaz olduğunu unutmayın.

Bir önceki yazımız olan CPU Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

CPU Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478