Bilgisayarda Bellek Birimi Nedir?

bellek birimi ne demek,bilgisayarda kullanılan bellek birimi

Günümüzün bilgisayar donanımı, modern kullanıcıların zorlu görevlerini yerine getirmek için gelişmiş işlemci ve bellek birimleri kombinasyonuna dayanmaktadır. Güçlü merkezi işlem birimini tamamlamak bir dizi bellek ve depolama birimi gerekir. Bilgisayar belleği temel olarak üç farklı tipten oluşur: RAM, ROM ve CMOS. Yapılacak işleme bağlı olarak, bir bilgisayarın merkezi işlem birimi (CPU), donanım içinde bulunan bilgisayar bellek birimi çeşitlerinden yardım isteyebilir.

Bilgisayar kullanıcıları için, bu bellek birimlerinin her birinin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Böylece modern cihazın benzersiz potansiyeli hakkında daha güçlü bir farkındalık kazanılabilir.

Donanım Bellek Birimlerini Tanımlama

Bilgisayar belleğinin en sık kullanılan iki biçimi Rasgele Erişim Belleği (RAM) ve Salt Okunur Bellek (ROM) olarak ön plana çıkar. RAM’in birincil işlevi, bilgisayar tarafından bir görev veya uygulamada kullanılmakta olan gerekli içeriği (makine kodu gibi) depolamaktır.

RAM’in benzersiz özelliklerinden biri, verilerin RAM içinde neredeyse aynı hızlarda okunabilmesi ve yazılabilmesidir. Bu nedenle, RAM, daha yüksek işletim hızlarını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bilgisayarların, eylemin tekil bir biçimde gerçekleşmesine izin vermek yerine, çok çeşitli görevleri aynı anda gerçekleştirebilmesini sağlar.

ROM’u ve İşlevini Anlama

RAM’den farklı olarak, Salt Okunur Bellek (ROM), verilerin çok daha yavaş aktarılmasına ve değiştirilmesine izin verir. RAM, bellek biriminin uçucu bir formu olarak kabul edilirken, ROM kalıcı olarak sınıflandırılır.

Öncelikle gerçek zamanlı olarak kullanılan bilgileri depolamak için kullanılan RAM’in aksine, ROM tipik olarak sık aralıklarla değiştirilmesi gerekmeyen sabit yazılımı ve diğer sabit içeriği barındırır. Birçok geliştirici, ROM’u belirli bir donanıma derinden bağlı verileri bekletmek için ideal bir yer olarak görür. Donanım kaldırılana veya değiştirilene kadar ROM’da depolanan veriler büyük olasılıkla bozulmadan kalır.

Diğer Bilgisayar Bellek Birimi Çeşitleri

Tamamlayıcı metal oksit yarı iletken (CMOS), gücü kaybettiğinde ve içerik kaydedilmediğinde bile içeriği tutma becerisi sunan başka bir bellek biçimidir. Bunu göz önünde bulundurarak, CMOS genellikle bir bilgisayarda saati saatine veri oluşturma ve diğer kalıcı işlevler gibi araçlar için kullanılır. Bilgisayarların dışında, CMOS genellikle RF devresi gibi çeşitli dijital olmayan donanımlarda bulunabilir. ROM, RAM ve CMOS bilgisayar bellek birimi çeşitleri birlikte, kullanıcılara bilgisayar kullanımlarında neredeyse sonsuz bir işlevsellik ve fırsat sunar.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Sistemi Ana Parçaları başlıklı makalemizde ana kart, bilgisayar ana parçaları ve bilgisayar sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Bilgisayar Sistemi Ana Parçaları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478