Bilgisayar Sistemi Ana Parçaları

Bilgisayar Sistemi Ana Parçaları

Bilgisayarlar son birkaç on yıl içinde önemli ölçüde gelişmesine rağmen, temel işlevsellik – ve bu işlevleri sağlayan donanım – temel bir yeniden tanımlamaya tabi tutulmadı. Bu nedenle, bir bilgisayar sistemi çalışmasının temelini anlamak aşırı derecede zor değildir. Bilgisayarın çok çeşitli araç ve hizmetlere erişmesini sağlayan 4 ana bölümü bulunur: merkezi işlem birimi veya CPU, ana kart, sabit sürücü ve rasgele erişim belleği veya RAM bulunur. Bu bilgisayar parçalarının rolünü anlamak, bilgisayarınızın neyi nasıl yaptığını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

bilgisayar sistemi nedir

Bilgisayar Sistemi Merkezi İşlem Birimi – CPU

Merkezi işlem birimi veya CPU, bir bilgisayarın “beyni olarak düşünülebilir. Aritmetik fonksiyonlar, mantık süreçleri ve giriş / çıkış komutlarının bir kombinasyonunu kullanan CPU, kullanımdaki çeşitli bilgisayar programlarından talimatlar alır ve bunları gerektiği gibi yürütür. Modern CPU, tek bir entegre devre tasarımına sahip bir mikroişlemci şeklinde bulunur. Bu, transistör tabanlı bir yapıya sahip en eski CPU ünitelerinden farklıdır. 20. yüzyılın ikinci yarısında kullanılan CPU’lara kıyasla, modern donanım oldukça verimli, taşınabilir ve üretimi nispeten ucuzdur.

Ana Kart Bilgisayar Sistemi

CPU, ana kart yardımı olmadan amaçlanan amacına ulaşamaz. Ana kart, yalnızca CPU’ya ev sahipliği yapmakla kalmayan, aynı zamanda ses kartları, sabit sürücüler, ekran kartları vb. dahil olmak üzere çeşitli diğer bilgisayar çevre birimlerine bağlı bir ağ geçidi görevi gören bir baskılı devre kartı veya PCB’dir. Ana kart, CPU gibi mikroişlemcilerin takılabileceği bir dizi sokete sahiptir. Ana kart ayrıca bilgisayarın güç kaynağına bağlıdır ve elektrik bileşenlerini bağlı bileşenlere dağıtır. Basitçe söylemek gerekirse, bir ana kart, CPU donanımının geri kalanının çalışabileceği kritik bir platform sağlar. Ana kart yerine oturmadan bir bilgisayar çalışmaz.

Bilgisayar Sistemi İçerisinde Sabit Sürücüler ve RAM

Genellikle HD olarak kısaltılan sabit disk, herhangi bir zamanda çeşitli başka programlar tarafından erişilebilen verileri depolar. Sabit diskler kullanıcılara çeşitli seviyelerde depolama kapasitesi sağlar, daha pahalı birimler genellikle veri depolama için daha fazla alan ve daha hızlı veri aktarımı sağlar.

Sabit sürücünün işlevini rasgele erişim belleği veya RAM ile karıştırabilirsiniz. Bir sabit sürücünün aksine, RAM yalnızca geçici veri depolamasına izin veren bir dizi yongadan oluşur. Bir sabit disk, bilgisayar kapatıldıktan sonra bile veri depolamaya devam ederken, RAM temizlenir. RAM genellikle bir programın kullanım sırasında aralıklı olarak erişmesi gerekebilecek açık dosyalar veya kritik veriler için bir bekletme bölgesi olarak kullanılır. RAM, depolama olarak değil, değerli bilgiler için bir “yer tutucu” olarak düşünülmelidir. Bununla birlikte, bugün hala bilgisayar sistemi için kullanılmaya devam eden 4 ana parçadan biridir.

Bir önceki yazımız olan İşletim Sistemi Gerçekten Önemli Mi? başlıklı makalemizde işletim sistemi ve Windows işletim sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

İşletim Sistemi Gerçekten Önemli Mi?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478