Bilgisayar satışlarında inanılmaz düşüş yaşanıyor

Bilgisayar satışlarının tarihin en büyük düşüşünü yaşadığı ortaya çıkmaktadır. Bilgisayar satışlarının 2015’in dördüncü çeyreğinden şimdiye kadarki en büyük düşüşlerden birini yaşadığı anlaşılıyor. IDC’ye göre dünya genelinde PC sevkiyatı dördüncü çeyrekte 71,9 milyon birime ulaşmıştır. Bu da 2014’ün son çeyreğine göre yüzde 10,6 gerileme anlamına gelmektedir. Bundan bir önceki yıldan-yıla büyük düşüş ile yüzde 9,8 ile 2013’te yaşanmıştır. Toplam PC satışlarının 2008’den bu yana ilk kez 300 milyonun altına düştüğü görünmektedir. Bu düşüşün PC sektörünün üzerindeki pek çok baskıdan dolayı oluştuğu bilinmektedir.

PC satışlarının düşmesine yol açan etmenler arasında daha güçlü telefon ile tabletlerin ortaya çıkması, Windows XP’nin destek süresinin Nisan 2014’te dolması, işletim sistemlerindeki gelişmeler ve aynı sene PC’lerde yapılan indirimler vardır. Windows 10’un ücretsiz bir güncelleme olarak sunulması veya çoğu kullanıcının mevcut bilgisayarını kullanmaya devam etmesini sağladı ve bu sebeple satışlara katkıda bulunmayan bir başka faktör oluştu. Bilgisayar donanımlarının eskisinden daha uzun dayanması ve yükseltmeye daha nadir ihtiyaç duyması PC satışlarının azalmasının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Bununla beraber 2’si 1 arada PC’lerin geleceğinin parlak görünmesidir. IDC’nin verileri bu bilgisayarları içerseydi dördüncü çeyrekteki büyüme yüzde 6 civarında yükselecek ve toplam veriler yüzde 3’e yakın artacaktır. 2’si 1 arada dönüşebilir PC’lerin 2016’da daha da büyük bir etki oluşturması beklenmekte. PC üreticilerine tek tek baktığımızda ise Lenovo’nun yüzde 21,4 ile liderliğini sürdürdüğünü görüyoruz. Bu oran geçen seneki pazar payı yüzde 20’i civarındaydı. PC satışlarında HP %19,9 ile ikinci sırada yer alırken Dell, % 14,1 ile üçüncü sırada yerini aldı. Asus ile Apple ise 7,9 pazar payıyla dördüncü sırayı paylaşmış oldular.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy View maç keyfiyle piyasaya çıkmaya hazırlanıyor başlıklı makalemizde samsung, Samsung Galaxy View ve samsung galaxy view türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Skype grup görüşmesi mobil platformlarda artık sizlerle

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478