Bilgisayar Fanını Temizleme ve Değiştirme

Bilgisayar Fanını Temizleme
Bilgisayar Fanını Temizleme ve Değiştirme

Sınırlı alan ve havalandırma, bir dizüstü bilgisayarda çok hızlı bir şekilde ısı birikmesine neden olur. Bir dizüstü bilgisayar fanı, bilgisayarın yan tarafındaki bir havalandırma deliğinden sabit sürücüden ve diğer dahili bileşenlerden üretilen sıcak havayı üfler. Bilgisayar fanı genellikle CPU veya merkezi işlem biriminin soğuk kalmasına yardımcı olan bir soğutucuya yerleştirilmiştir. Fanınızın çalışması durduysa, en kısa sürede bilgisayar fanını temizleme ve değiştirme için aşağıdaki adımları izleyin. Fanınız ve CPU’nuzun diğer bölümleriyle ilgili sorunları önlemek için, fanı düzenli olarak temizleyin.

Bilgisayar Fanını Temizleme

Bilgisayar Fanını Temizleme ve Değiştirme

Aşama 1

Bilgisayarın fişini çekin. CPU’yu geniş yer olan güvenli bir yere taşıyın. Havalandırma deliklerinden ve CD çalarlardan gelen tozu temizleyin. Bunun için minik süpürgeleri de kullanabilirsiniz. Ardından kasanın arka kısmını çıkarın ve iç kısmın tozunu süpürün. Küçük parçaların yutulmaması için dikkatli olun.

Aşama 2

CPU fanındaki ve güç kaynağındaki tozu dağıtmak için basınçlı hava püskürtün. Fanın altındaki ısı emicideki tozu da temizlemeniz gerekir. Tozu ızgaralardan çıkarmak için basınçlı hava püskürtün. Basınçlı hava püskürtmeden önce fan kanatlarını sabit tutmak için bir kalem kullanın.

Aşama 3

Bilgisayarınızın fanını daha serin bir alana taşıyarak performansını artırın. Aşırı ısınmış bir fan, ızgaralardaki toz, kir ve diğer problemleri birleştirir.

Aşama 4

Bilgisayarın geri kalanından toz, saç ve diğer kalıntıları giderin. Bilgisayarın sorunsuz çalışmasını sağlamak ve fanınızla ilgili sorunları önlemek için fareyi, kabloları ve hoparlörleri temizleyin.

Aşama 5

İlk temizlemeden sonra fanı ve çevresindeki alanı inceleyin. Deliklerin üzerindeki toz parçalarını almak için toz bezi veya pamuklu kulak çubuğu kullanın. Uzun bir saç veya diğer kalıntıları temizlemek için bir cımbız kullanmanız gerekebilir. İşlem yapmadan önce bilgisayarın kapalı olduğundan emin olun.

Bilgisayar Fanını Değiştirme

Adım 1

Dizüstü bilgisayarı parçalarına ayırırken dizüstü bilgisayarınızın kullanım kılavuzunu ve montaj kılavuzunu dikkatle izleyin.

Adım 2

Dizüstü bilgisayarı kapatın ve fişini çekin. Ana pili, CD / DVD sürücüsünü ve sabit sürücüyü çıkarın. Sabit sürücü genellikle dizüstü bilgisayarın yanındaki yuvada bulunur. Kapağı yerinde tutan vidayı sökün, ardından sabit sürücü kızağını dışarı çekin.

Adım 3

Dizüstü bilgisayarı ters çevirin ve klavyeyi yerinde tutan alt kısımdaki vidaları sökün. Dizüstü bilgisayarı tekrar ters çevirin, açın, ardından klavyeyi yukarı ve dışarı doğru kaldırın. Klavyeyi ana karta bağlayan esnek şerit kablosunu çıkarın.

Adım 4

Klavye çerçevesini yerinde tutan vidaları sökün. Yanlardaki plastik parçaları dikkatlice gevşetin, ardından çerçeveyi yukarı ve dışarı doğru kaldırın.

Adım 5

Bilgisayarın fanını çıkarın. Isı alıcıyı ve fanı yerinde tutan vidaları sökün, ardından tüm birimi dizüstü bilgisayardan çıkarın. Isı alıcının ve CPU’nun altındaki termal bileşik kalıntılarını giderin.

Adım 6

CPU’ya ince bir tabaka termal macun uygulayın, ardından ısı alıcıyı ve fanı değiştirin. Vidaları değiştirin, fanı tekrar takın ve dizüstü bilgisayarı yeniden birleştirin.

Adım 7

Parçaları takın ve bilgisayarı açın. Birkaç dakika kullandıktan sonra, yeni fanın çalıştığını duymalı ve dizüstü bilgisayarın yan tarafındaki havalandırma deliğinden hava üflediğini hissetmelisiniz. Bir dizüstü bilgisayar fanı sürekli çalışır durumda değildir. Bu nedenle fan düzenli olarak kapalıysa endişelenmeyin. Gördüğünüz gibi bilgisayar fanını temizleme ve değiştirme işlemleri son derece kolaydır. Ayrıca bilgisayarınızın ömrünü uzatır.

Bir önceki yazımız olan Devre Kartındaki Noktalar Nasıl Test Edilir? başlıklı makalemizde devre kartı ve devre kartı noktalar hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Devre Kartındaki Noktalar Nasıl Test Edilir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478