Bilgisayar Çok Isınıyor Ne Yapabilirim?

Bilgisayar Çok Isınıyor Ne Yapabilirim?

Bilgisayar Çok Isınıyor Ne Yapabilirim?

Bilgisayar başında çok fazla vakit geçirdiğinizde, cihazı fazla zorlandığınızda ısındığına şahit olursunuz. Ancak bazı durumlarda bilgisayar normalden daha çok ısınabilir. Bu da elbette kullanıcıları tedirgin etmektedir. Siz de bilgisayar çok ısınıyor ne yapabilirim diyenlerdenseniz, bunun pek çok farklı sebebi olabilir.

Bilgisayarın Isınmadı Neden Tehlikelidir?

Bilgisayar Çok Isınıyor Ne Yapabilirim?

Isı, elektronik bileşenlerin ölümcül düşmanıdır. Aşırı durumlarda bilgisayar çok ısınırsa çökecektir. Çökmese bile, aşırı ısınma, işlemciler ve sabit sürücüler gibi bileşenlerin ömrünü önemli ölçüde kısaltır. Günümüzde bilgisayarların çoğu, ya doğal bileşenlerle (konveksiyon) anahtar parçaların üzerine çekilen hava ile; ya da bir ya da daha fazla soğutucu fan tarafından üflenen hava ile soğutulmaktadır. Su soğutmalı bilgisayar sistemleri de satın alabilirsiniz, ancak bunlar pahalıdır ve genellikle ciddi oyuncular veya donanımlarını sınırlara zorlayan kullanıcılar için tasarlanmıştır.

Isıyı kontrol etmek o kadar önemlidir ki sunucular ve diğer büyük, pahalı sistemler genellikle yedekli fanlara sahiptir. Böylece arızalı bir fan bilgisayarın aşırı ısınmasına izin vermez. Bazı kurumsal bilgisayarlar klimalı odalarda tutulur, ancak ev bilgisayarları genellikle bu kadar hava kontrolüne ihtiyaç duymaz.

Bilgisayar Çok Isınıyor İse Ne Yapılmalı?

Fanlar soğutma sisteminin sadece bir parçasıdır. Modern bir bilgisayar, işlemci ve sabit sürücüler gibi en çok ihtiyaç duyulan bileşenlere soğutma havası sağlamak için çok dikkatli bir şekilde tasarlanmış bir hava akışı düzenine sahiptir. Kasanın yan tarafının çıkarılması dolaşım düzenini bozar ve kritik bileşenlerin daha sıcak çalışmasını sağlar.

Bilgisayarınız çok sıcak çalışıyorsa, genellikle yanlış bir şey vardır. İlk olarak CPU’nuzun üzerinde bulunan fanı kontrol edin. Fan çalışmıyorsa, hemen değiştirin! Çoğu bilgisayar mağazasından yeni bir soğutucu ve fan satın alabilirsiniz. CPU’nuz için tasarlanmış bir soğutucu ve fan aldığınızdan emin olun.

Fanların üzerindeki filtreleri kontrol edin ve temiz olduklarından emin olun. Ardından, düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için güç kaynağındaki fanı kontrol edin. Ayrıca bilgisayara gelen havanın sıcaklığını da kontrol edin. Bazen lazer yazıcılar gibi yakındaki ekipmanlar bilgisayarın hava girişlerine sıcak hava üfler.

Bilgisayarınız bir masaya veya başka bir kasaya oturuyorsa, fanların bulunduğu sistemin arka tarafında yeterli miktarda soğutma alanı olduğundan emin olun. Günümüzün modern bilgisayar masalarının bazıları, sistemi gözden uzak tutan güzel kasalara sahiptir. Ancak yeterli hava akışı yoksa, bu, bilgisayarınız için ölümcül olabilir.

Bir önceki yazımız olan Akıllı Ev Teknolojisi Nedir Ne Vadeder? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Akıllı Ev Teknolojisi Nedir Ne Vadeder?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478