Beyin ile Kontrol Edilen Protez El Ürettiler…

ABD ordusunun buluşu olan protez sayesinde artık her engelli kişilerde engellerini aşacak ve sanki kendi elini kullanıyormuş gibi beyninden gelen dalgalar sayesinde protezi hareket ettire bilecek.Detaylar haberimizde…

Protez

ABD ordusunun hayata geçirdiği proje dahilinde yeni ürettikleri protezi kullanan kişinin beyninden gelen komutları protez el algılıyor ve ona göre hareket ediyor.Bununla kalmayan protez elin özelliklerinden birisi de kullanan kişi bir nesneye dokunduğunda parmaklardan beyine sinyaller yollanıyor ve dokunma hissini de anlayabiliyorsunuz.

John Hopkins Üniversitesi Fizik Laboratuvarı tarafından denen robot el, 28 yaşındaki Amerikalı bir hasta üzerinde yapıldı.Omuriliği yaralanması nedeniyle 10 yıldır eli felçli hasta aracılığıyla
yapılan testlerde %100 başarı sağlandı.Yapılan testlerde parmaklarını tek tek oynatabilen ve doktorlar tarafından parmağına dokunulduğunda hissetti.

protez

Aynı testleri hastanın gözünü kapatarak da deneyen John Hopkins Üniversitesi profesörleri yine başarılı sonuçlar aldı.

Profesörlerin robot parmağa dokunduklarında hasta hangi parmağa dokunulduğunu
hep doğru olarak bildi.

Doğal elden neredeyse hiç bir farkı olmayan protezin ise seri üretiminin ne zaman olacağı açıklanmazken, üzerine dahil edilebilecek bir kaç yeni özellik ile günümüzde ki engellilere gerçekten engellerini aştırmayı başaracağa benziyor.
Technokurt ailesi olarak bir an önce böyle bir teknolojinin yaygınlaşması, her ihtiyacı olan kişinin kullanabileceği ucuz ve devletin karşıladığı bir yöntem olmasını dileriz.

Bir önceki yazımız olan TSK'nın Envanterine Ejder Yalçın 4x4 Eklendi! başlıklı makalemizde ejder, ejder yalçın ve EYP hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

LG Class Geliyor!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478