AR Gözlük Ne İşe Yarar? 2020

AR Gözlük Ne İşe Yarar

Artırılmış gerçeklik ya da kısaca AR, çok eğlenceli bir şekilde yakın geçmişte günlük yaşantımıza dahil oldu. Bazılarımız bunu bir eğlence aracı olarak görse de aslında teknolojik anlamda inanılmaz bir devrim. Çıktığı günden beri de birçok marka bu teknolojiyi kullanmak, üstüne bir şeyler eklemek için birbiriyle yarışmaya başladı. Teknolojinin en popüler buluşu AR gözlük olabilir. Bu gözlüklere artık herhangi bir AVM’de bile rastlamak mümkün olsa da ne olduğunu bilenimiz ise epey az.

AR Gözlük Nedir?

Aslında sanal gerçeklik ile artırılmış gerçeklik kavramları birbirleri ile sık sık karıştırılmaktadır. İki teknolojinin de henüz tam olarak olgunlaşmadığını varsayabilirsiniz. Google ve Hololens tarafından geliştirilmekte olan Magic Leap adı proje aslında bu teknolojilerin başlangıç noktası olmuştur. Teknoloji henüz çok yeni olduğu için diğer markalardan da ciddi atılım beklemek biraz hayalperestlik olur. Yine de olumlu anlamda pek çok yenilik bulunmaktadır. Kısaca AR gözlük gerçek görüntülerin üzerine sanal nesneleri bindirmeyi sağlar. Bu teknolojiyi kullanabilmek için internet bağlantısı gereklidir. Ayrıca artırılmış gerçeklik için tasarlanmış yazılımın gözlükte yüklü olması şarttır.

Pazarlama Alanında Artırılmış Gerçeklik

AR Gözlük Ne İşe Yarar

Elbette eğlence sektöründe de AR gözlük kullanılsa da teknolojinin en temel kullanıldığı alan pazarlama sektörüdür. Markalar tasarladıkları ürünleri daha etkili ve keyifli bir şekilde sunmak için bu teknolojiden yararlanmaktadır. Müşterilerin bu yolla etkilenmesi ve markaya çekilmesi daha kolay olabilmektedir. Bu uygulamaları kullanmak markaların müşterilerin aklında daha kolay kalmasını sağlar. Ayrıca marka tarafından sunulan hizmet çok daha pratik bir şekilde vurgulanabilir.

Emlak Sektöründe AR Gözlük

Yeni bir mülk satın alırken ya da kiralarken daima projeyi yerinde görmek istersiniz. Ancak proje alanı uzaksa ya da inşaat henüz tamamlanmadıysa bu, pek de mümkün olmayabilir. Ayrıca her potansiyel müşteriye alanı gezdirmek emlakçılar için de zor olmaktadır. Öte yandan artırılmış gerçeklik gözlüğü projenin gelecekteki olacağı haliyle gözler önüne serilmesini ister. Böylece hem müşteri satın alacağı ya da kiralayacağı mülkü gerçek anlamıyla görmüş olur; hem de emlak sektöründe çalışan kişi zamandan ve enerjiden tasarruf eder. Tabii bu, teknolojinin hedefleri arasındadır. Ancak yakın gelecekte bu hayalin gerçek olması mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Whatsapp’ta başkasına gelen mesajları okumanızı sağlayan uygulama 2020 başlıklı makalemizde Whatsapp’ta başkasına gelen mesajları okumanızı sağlayan uygulama hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Whatsapp’ta başkasına gelen mesajları okumanızı sağlayan uygulama 2020

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478