1-APU Nedir? 2-APU İşlemci Ne İşe Yarar?

APU Nedir? APU İşlemci Ne İşe Yarar?

Teknolojideki ve bilgisayar çağındaki gelişmelerle birlikte APU terimi hayatlarımızda daha büyük bir yer edinir hale gelmiştir. Günümüzde tasarlanan ve satışa sunulan donanımlar oldukça güçlüdür. Bilgisayar programları da giderek daha güçlü donanımlar gerektirmektedir. Ortalama bir dahili ekran kartı günümüzdeki programları kullanmayı güçleştirmektedir. Bu yüzden de bir işlemci markası olarak bildiğimiz AMD piyasaya işlemci modellerini çıkarmaya karar vermiştir.

APU İşlemci Nedir?

APU Nedir? APU İşlemci Ne İşe Yarar?

İşlemci sistemi GPU ve CPU’nun gerçekleştirdiği işlemleri tek başına yapabilen işlemci olarak tanımlanmaktadır. Açılımı hızlandırılmış işlem birimi olarak çevrilmiştir. İşlevi ise isminden çok daha kapsamlıdır. En temel haliyle açıklamak gerekirse bu işlemcilerde işlemci ile ekran kartı biriminin birlikte sunulduğunu düşünebilirsiniz. Örneği AMD Ryzen serisi modellerde bu nitelikte işlemciler kullanılmıştır. Ancak serinin tüm modelleri bu özellikte değildir. Elbette APU sistemine sahip olsanız bile bir harici ekran kartı kullanabilirsiniz. APU’nun buna engel olacağını düşünmemek gerekir.

APU Sistem Ne İşe Yarar?

Aslında bir APU sistem, kullanıcı için bulunmaz bir nimettir. Çünkü bu sistemin içerisinde yer alan işlemci ve ekran kartı yongaları hem CPU hem de GPU olarak çalışmaktadır. Dolayısıyla da bilgisayarınızın performansını oldukça artıracaktır. Özellikle üst düzey grafik programları kullanıyorsanız ya da bilgisayar oyunları oynuyorsanız bu işlemciler sizin için tatmin edici olabilir.

Ekran kartları son derece masraflı olduğu için işlemci, bilgisayar kurma maliyetlerini azaltıyor. Ayrıca sistem dahili ekran kartlarından daha güçlü olduğu için daha uygun fiyata daha yüksek performans elde etmiş oluyorsunuz. Üstüne, dahili ekran kartlarının bile gerçekleştiremediği pek çok işlemi yerine getirebiliyor. Sistemde yer alan ekran kartları Vega ekran kartı olarak adlandırılıyor. Bu kartları GPU muadillerine göre daha güçlü.

Elbette her şeyin olduğu gibi bu sistemin de bazı dezavantajları da mevcut. Öncelikle işlemci fiyatı normal bir işlemciden daha yüksek. Çünkü bu sistemler çok daha donanımlı olacak şekilde üretiliyorlar. Bu da maliyetlerini artırıyor. İşlemcideki ekran kartının belli bir kısmı RAM’den besleniyor. Dolayısıyla RAM’de daha fazla alan kaplıyor. Diğer bir dezavantaj da APU işlemci çabuk yoruluyor. Ayrıca ağır işlemlerde işlevini yitiriyor. Bu da aslında üretim amacıyla çelişiyor.

Bir önceki yazımız olan AMD RYZEN 4000 Serisi Apularin Özellikleri Belli Oldu başlıklı makalemizde Ryzen 4000 Serisi hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

AMD RYZEN 4000 Serisi Apularin Özellikleri Belli Oldu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478