Apple’ın Rootlesss Güvenlik Uygulamasına Karşılık Google’ın Yeni Bombası Project Abacus

Google I/O 2015 etkinliğinde teknoloji severleri cezbeden farklı farklı projeler yağmaya devam ediyor. Bu sefer Google teknoloji şirketinin projesi ise mobil cihazlar yani amiral gemileri için güvenlik duvarı olacak olan Project Abacus. Amiral gemilerinde, özellikle en önemli olan noktalardan biri ise Security yani güvenliktir. Olabilecek sorunlardan birisi örneğin telefonumuzu kaybetme durumumuzda cihazınızın güvenli olması da çok  önem taşımaktadır.

Her ne kadar birçok akıllı telefon kullanıcısının pek önem vermediği bu güvenlik önlemlerine bizler yerine Google teknoloji şirketi çok önem vermekte, Project Vault isimli güvenlik duvarından sonra yepyeni bir sistem daha eklemiş oldu.

 

Project Abacus, özellikle akıllı cihazların kilitlenmesi ve kilit açma noktasına yoğunlaşan bir güvenlik projesidir. Akıllı cihazlarda herkesin bildiği gibi kaydırma, desen çizeme, sayı yazama, ses tanıma veya görüntümüzü tanıma gibi birçok farklı yöntem sayesinde telefonumuzu güvence altına alabilme imkanınız var.

Trust Score’ın araştırmasına göre  bu güvenlik önlemlerinin güvenilirlik sırası ; Kaydırma < Desen < Rakam < Ses Tanıma < Yüz Tanıma olarak tanımlanmış. Google’ın geliştirdiği bu yeni güvenlik kilidi Project Abacus projesi ise bu güvenlik önlemlerinin hepsinin toplamından daha güvenli bir durunda olacak. Bunun en büyük etkeni ise çoklu güvenlik önleminin bu projede yer alması.

 

Bir diğer deyişle Google bu güvenlik önlemlerinden ayrı bir güvenlik önlemi kullanmak yerine bu kullanımda olan yolları bir araya getirerek yepyeni bir güvenlik önlemi yaratmasıyla akıllı telefonunuzun sahibini tam olarak tanımasını amaçlamaktadır. Yani telefonunuz sizi sesinizden, görüntünüzden ve desen çizmenizden gibi daha birçok farklı detaylar sayesinde sizi tanıyor.
Google’ın bu tanıtımı, Apple’ın Rootless güvenlik duvarını tanıtmasının ardından tanıtması  ‘Apple’a cevap niteliğinde mi çıkarıldı?’ sorusunu akla getiriyor

Bir önceki yazımız olan Windows Phone'un Android ve İOS Karşısında Hiç Şansı Yok Gibi Görünüyor başlıklı makalemizde android, ios ve windows phone hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Windows Phone’un Android ve İOS Karşısında Hiç Şansı Yok Gibi Görünüyor

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478