Apple’ın OLED ekran iddiaları Android tarafını hareketlendirmeyi sağladı

Senelerdir iPhone modellerinde LCD ekranlara yer alan Apple’ın, gelecek yıllarda OLED ekrana geçiş yapmak için arayışa girdiğine yönelik iddialar Android cephesinde hemen karşılık bulmuştur. Zaman zaman ortaya çıkan dedikoduların bazen sektörün hareketlenmesine sebep olabilmektedir. Seneler öncesinde Apple’ın iPad Pro tableti ile ilgili iddialar ilk defa gündeme geldiğinde Samsung, PRO tablet serisini piyasaya sürülerek gardını almaya çalışmıştır. Şimdi benzer bir durum akıllı telefon pazarında yaşanmaktadır. Apple’ın Tayvan’da özel bir laboratuvar kurduğu ve aynı zamanda kendi ekran teknolojilerini geliştirmeye başladığı dedikodularının arkasından Android cephesinde de bir hareketlilik gözlenmektedir. Alınan kaynakların sonucunda gelecek yıl pek çok akıllı telefon üreticisinin OLED ekran teknolojisini kullanmaya başlayacağını iddia edilmektedir.

Apple, iPhone modellerinde daha kaliteli fakat daha az enerji tüketen ekranlar kullanmak için kolları sıvamış ve tasarımını bizzat kendisi üstlenmektedir. OLED teknolojisinden faydalanacak yeni ekranların için Samsung ile LG gibi belli başlı üreticiler çok gizli görüşmeler gerçekleştirmektedirler. Apple’ın 2018 yılındaki iPhone modellerinde LCD ekranlardan OLED ekranlara geçiş yapması bekleniyor. Alınan duyumlar mahiyetinde de olsa ortaya çıkan bilgilerin ve görsellerin yabana atılacak boyuta değildir. Android tarafının önemli isimlerinden biri olan Apple’ın hamlesine cevap verebilmek adına gelecek yıldan itibaren üst ile orta seviye akıllı telefonlarda OLED ekran teknolojisine geçiş yapacaktır. Bugüne kadar OLED ekranlar maliyetleri nedeni ile pek tercih edilmiyordu fakat gelecek yıl işler biraz değişecektir. Samsung’un OLED ekran üretim tesislerine yaptığı önemli yatırımlarla maliyetleri düşürme peşindedir.

Gelecek yıl ise OLED ekran maliyetini LCD ekranlar ile aynı seviyelere çekmeyi planlıyorlar. Bu sayede ise akıllı telefon üreticilerine de önemli bir avantaj sağlanmış olacak gibi görünmektedir. LG de OLED ekranların üretimi konusunda çeşitli teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Yüksek maliyetlerin yanında OLED ekranların kullanım ömrü LCD ekranlara göre biraz daha kısa olmaktadır. Üreticiler bu tarz dezavantajları da ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyorlar. Android tarafında yaşanacak bir hareketliliğin elbette ki Samsung ve LG için önemli bir büyüme fırsatı olacaktır. Buna bir de Apple’dan alınan ihaleler eklenince ortaya büyük bir pasta çıkmakta ve rekabette buna göre kızışıyor. Bu bağlamda gelecek yıl ise OLED ekran üreticilerinin kapasitelerini daha da artırmaları beklenmektedir. Yaşanan bu rekabet ise her zaman ki gibi tüketicilere yarayacak bir durumdur. Kullanıcılar bu hareketlenmenin en karlı yanlarını değerlenecektirler.

Bir önceki yazımız olan ZTE'den Orta Seviyeli Telefonlara Dev Ekranı Getiren Axon MAX! başlıklı makalemizde Axon Elite, Axon Lux ve Axon MAX hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

2016’da Gelecek Oyunlar!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478