Apple’dan Kar Açıklaması!

Teknoloji devi Apple, yatırımlarına tüm hızıyla devam ediyor. Firma özellikle son dönemlerde artan satış rakamları ile dikkat çekiyor. Özellikle yeni iPhone modelleri ile ön sipariş rekorlarını kıran firma, 2015 mali yılının son çeyreğine ilişkin net kar yüzdesini ve rakamları açıkladı.

Teknoloji dünyasındaki devasa ekonomiden her geçen yıl daha fazla pay almayı hedefleyen Apple firması, bu konuda gelişmeye devam edecek gibi görünüyor.

%30 Artış!

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre, 2015 mali yılının son çeyreğinde beklentileri aşan bir kar oranı yakalandı. Açıklanan rakamlara göre firmanın, 2015 mali yılı son çeyreğinde net karı %30 artış gösterdi. Bu da son derece önemli bir artış ve gelir anlamına geliyor.

applee

Yapılan açıklamaya göre, şirketin dördüncü çeyrek geliri net olarak %30 artış ve 11,1 milyar Amerikan Doları olarak gerçekleşti. Bu muazzam rakamın yanı sıra firmanın geçen yılın aynı dönemine kıyasla karı %22 arttı ve 51,5 milyar Amerikan Doları oldu. Bu da firmanın kısa bir zaman dilimi içinde ne denli büyük bir kar elde ettiğinin en önemli göstergesi oldu.

Apple firmasının açıklanan dönemdeki hisse başı karı 1.96 Amerikan Doları oldu ve beklentilerin bir hayli üzerinde çıktı. Firma için mali yıl ABD’de yer alan birçok firma gibi Ekim ayında başlayarak sonraki yılın Eylül ayında sona eriyor.

iPhone Etkisi!

Apple tarafından yapılan açıklamada beklentilerin üzerindeki kar oranında iPhone 6s ve iPhone 6s Plus satışlarının önemli etkisi olduğu görüldü. Açıklamaya göre, Eylül ayı ile sona eren 4. çeyrekte satılan iPhone sayısı 48 milyon 460 bin oldu. Bu da geçtiğimiz yıla göre %22 artış anlamına geliyor.

Apple tarafından açıklanan rakamlara göre Mac satışlarında da gelişme olduğu gözlendi. Son çeyrekte 5 milyon 709 bin adet satılan Mac ile de yeni bir rekor kırılmış oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre Mac satışlarının %3 oranında artış gösterdiği görülüyor. Apple‘ın gelirlerinin %62‘lik kısmı ise, ABD dışında yapılan satışlardan elde edilmiş durumda. Firma tarafından yapılan mali açıklama sonrası Apple hisseleri %3.25 değer kazanmış durumda.

Apple ile ilgili mali tabloların asıl etkisi ise yarın görülecek. Firma son 1,5 yıllık süreçte gerçekten de çok önemli bir aşama kaydetmiş durumda.

Bir önceki yazımız olan Xbox One İçin Windows 10 Geliyor! başlıklı makalemizde cortana, Microsoft ve Xbox One hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

HTC One M9e Resmen Tanıtıldı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478