Apple’dan AdBlock Hakkında Engelleme Kararı!

Özellikle bilgisayar kullanıcılarının daha aşina olduğu internet sıkıntılarından birisi, internette gezinirken araya giren reklamların sık oluşudur. Bu reklamlardan bıkan birçok kişi, bu reklamları engelleyici programlar kullanmaya başladı. Bu reklamların en bilinenlerinden birisi Wladimir Palant tarafından geliştirilen AdBlock adlı uygulamadır.

 

Dünya üzerinde bu programı kullanan milyonlarca kişinin olması, internet sitelerinin bu tür programlara karşı bir önlem almalarını sağlamıştı. Maçkolik,Tuttur ve Misli gibi bilinen bahis siteleri kullanıcılarına ‘bu program kullanıldığı takdirde siteyi kullanamayacaklarına dair’ bir uyarı çıkmaya başlamıştı.

 

Bu konuda bir başka engel ise daha büyük bir kuruluş olan Apple’dan geldi. Apple, AdBlock’un da aralarında bulunduğu ve iOS 9 için geliştirilen reklam engelleme uygulamalarından bazılarını engelleme kararı aldığını açıkladı.Bu uygulamalar açıkken,gezdiğiniz her site üçüncü kişiler tarafından bilindiğinde ortaya güvenlik açığı ve özel bilgilerin sizin isteminizin dışında başka bireylere iletilmesi durumu yaşanıyor. Dolayısıyla bu da Apple tarafından hackerlik bir özellik olarak görülüyor.

Apple’dan bu konuda gelen açıklama ise şöyle : “Apple, kullanıcılarının müşterilerinin güvenliğini esas alan bir firmadır. Bu sebepten ötürü AppStore’da bulunan ve root sertifikasını kullanarak sizin güvenliğinizi tehdit edebilecek birkaç reklam engelleme uygulamasını kaldırdık. Geliştiricileri bu konuda uyararak gerekli düzenlemeleri yapmaları için talimat vermis bulunmaktayız. Geliştiriciler bu konuyla ilgili hassas davranıp gerekli güncellemeleri yaparsa kaldırılan uygulamalar tekrar kullanıma açılacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.”

 

Gördüğünüz gibi Apple durumu gerçekten fazlasıyla ciddiye alıyor. İlerleyen günlerde bu konuda farklı gelişmelerin yaşanacağı gelen bilgiler arasında.

 

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

Bir önceki yazımız olan Google'dan iOS Kullanıcılarına Link Yeniliği! başlıklı makalemizde anıl koldaş yazıları, google ve Google hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Google’dan iOS Kullanıcılarına Link Yeniliği!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478