Apple3D Touch teknolojisini ileri taşıyor

Bu sene ki pek çok Apple ürününde karşımıza çıkan dokunmatik ekran hassasiyet teknolojisi ile gelecek yıl daha fazla üründe kendisine yer bulacaktır. Apple 3D Touch teknolojisini geliştirmeye devam etmektedir. Apple, dokunmatik ekran teknolojileri konusunda son zamanlarda önemli adımlar atmıştır. Farklı baskı seviyesine göre farklı fonksiyonları çalıştırabilen teknoloji ilk olarak Force Touch adıyla Apple Watch akıllı saatinde ve MacBook modelinin trackpad ünitesinde karşımıza çıkmıştır. Sonrasında ise 3D Touch olarak geliştirildi ve iPhone 6S serisine gelmiştir. Şu anda ise teknoloji ile ilgili en büyük soru da dokunmatik ekran teknolojisinin tabletlere gelip gelmeyeceği durumudur. Gelecek yılın ilk aylarında piyasaya çıkması beklenen iPad Air 3 için ise 3D Touch teknolojisinin kullanılmayacağı belirtilmektedir. Bundan dolayı 3D Touch teknolojisinin tabletlere gelmesi gelecek yılın sonlarını bulacaktır.

Küçük ekranlarda baskı hassasiyet teknolojisinin uygulanması veya üretimi verimli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor fakat ekran büyüdükçe üretim sıkıntıları başlamaktadır. Apple’ın gelecek yıl sonun da ise üretim sıkıntılarını aşmayı planladığı ifade ediliyor. 3D Touch teknolojisi hali hazırda ekrana yaptığınız baskıya göre maillerinizi pop-up ekranda karşınıza getirmekle birlikte kısayollarda seçenek menüsünü ekrana getiriyor ya da oyunlarda atış yaparken aynı anda yakınlaştırma yapmanızı sağlamaktadır. Apple’ın çoklu dokunmatik teknolojisinin geleceği olarak tanımladığı 3D Touch önümüzdeki yıllarda da yeni fonksiyonlar kazandırılarak geliştirilmeye devam edecektir. Tahminler iPad Pro 2 ile beraber 3D Touch teknolojisinin tabletlerde de boy göstermeye başlayacağı yönündedir. Apple’ın bazı rötuşları ile tabletler için kullanacağı 3D Touch teknolojisinde optimizasyonlar yapacağı ve aynı zamanda kullanıcılara bu haliyle sunacağı ifade edilmektedir. Kısacası telefon tarafındaki 3D Touch ile tablet tarafındaki 3D Touch teknolojilerinde bazı farklılıklar söz konusu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan HTC One X9 çalışır halde görüntüleri başlıklı makalemizde htc, HTC One A9 ve HTC One X9 hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

HTC One X9 çalışır halde görüntüleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478