Apple Ürünleri Niçin Daha Cazip Geliyor?

Teknoloji artık hayatımızın her anına, her karesine girmişken bir marka diğerlerini açık ara domine etmektedir. Apple ürünleri niçin daha cazip, bu markayı cazip kılan nedir sorusuna yanıt vermeden önce Apple firmasının bir dünya markası oluşundan çok kısa bir şekilde bahsedelim. Birçoğumuzun bildiği gibi Apple firması çok fazla entrikalara ev sahipliği yapmış bir firmadır. Kurucu ortaklardan biri olan Steve Wozniak, diğer ortağı Steve Jobs’u zamanında kapının önüne koymuştu. Bunun üzerine de dâhice bir iş yapan Jobs, bir bilgisayar şirketi kurar ve bu saatten sonra Apple hızla çöküşe geçer. Wozniak ise iflastan kurtulabilmek için eski ortağını CEO yapmak zorunda kalır.

Apple ürünleri niçin daha cazip sorusuna yanıt vermeden önce başka bir soruyu incelemekte fayda var. İflasın eşiğindeki bu firmayı kurtaran neydi? Aslında cevabı çok basit, cevap, telefonlar ile birlikte satılan kulaklıktı. Evet, bunu yanlış anlamıyorsunuz. İnsanların tabiatında ki en pahalı duygu belki de farklı olma, gözle seçilir olma duygusudur. Bunu çok iyi bilen Steve Jobs, diğer markaların kulaklıkları siyahken, beyaz kulaklıklar tasarlayarak ilk Apple modasını başlattı. İnsanlar çılgınlar gibi beyaz kulaklık modasına düşmüşken, Apple dünyaya yayılmıştı. Elbette bunu söylerken Jobs’un Apple firmasında geliştirdiği kaliteli yazılım ve donanımı unutmamak lazım. Şu da bir gerçektir ki Apple bir zamanlar gerçekten müthişti.

Steve Jobs’un ölümünden sonra Apple duraklamış gibi duruyor. Sürekli yeni ürünler ve gerçekten çok hoş tasarımlar piyasaya sürüyor fakat bir o kadar da ismine yakışmayacak donanım ve tasarım hatalarıyla anılıyor. Niyetimiz kesinlikle Apple’ı kötülemek değil fakat şu anda çizilen imaj da budur. Şimdi asıl soruya cevap vermenin sırası geldi. Apple marka ürün cazip geliyor çünkü Apple zenginliktir, elit olmak demektir, pahalı ve lüks görünmek demektir. Bununla beraber;  Apple’ı gerçekten beğenen,  sırf kalitesi ve yazılımına olan alışkanlığı sayesinde vazgeçemeyenler de oldukça fazladır elbette. Apple ürünleri niçin daha cazip artık kaba hatları ile de olsa farkında olduğumuz bir sual olarak kalacaktır.

Bir önceki yazımız olan İnternet Alışverişi Güvenli Midir? başlıklı makalemizde İnternet Alışverişi Güvenli Midir, İnternet Alışverişinin Avantajları ve İnternet Alışverişinin Dezvantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

İPHONE 7 İçin Beklenen Diğer Özellikler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478