App Store ve Google Play Store Arasında Büyük Çekişme!

App Store ve Google Play Store Arasında Büyük Çekişme!

Android işletim sistemli ve iOS işletim sistemli cihazları her gün birbiri ile karşılaştırıyoruz. Kullanıcılar tarafından tercih sebebi olan Apple App Store ve Google Play Store mağazalarındaki savaş da devam ediyor. İşte bu savaştaki tarafların son durumları;
WWDC 2015 etkinliğinde, Apple şirketinin CEO’su Tim Cook, 6 yılı aşkın bir süredir aktif kullanım dönemi kapsamında kullanılan App Store’un, bugüne dek 100 milyar uygulama indirilme sınırını aştığını açıklamıştı. Yapılan bu açıklama ile iOS’un ve App Store’un gücünü kanıtlayan Cook, kasti olarak yapmasada Android işletim sisteminin mağazası olan Google Play Store’a atıfta bulunmuştu. Son gelen analizlere göre ise bu istemsiz atıf, ciddi anlamda gerçeklik taşıyor.

App Store uygulamaları en fazla iPhone için yayınlanıyor!

İçinde bulunduğumuz Temmuz 2015 ayına kadar, App Store bünyesinde 2,3 milyonu aşkın uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaların minimum 1 milyonu ise iPhone cihazları baz alınarak hazırlanmış uygulamalardan ibarettir. Bu sayının 500,000’e yaklaşan değeri ise iPad uygulamaları takip ediyor. Ayrıca bu toplam uygulama miktarları arasında, Mac için hazırlanan uygulamalar ve ortak uygulamalarda yer alıyor.

Şimdi gelelim Google Play Store’a
Google şirketinin önderliğinde her gün ilerleme kaydeden Android işletim sistemli cihazlar için Google Play Store mağazasında ise yine benzer şekilde 1,6 milyon uygulama bulunmakta. Mobil uygulama odağındaki sayı olarak arada benzer bir sayı ortaya çıksa da uygulamaların derecelendirmesi noktasında Google Play Store, App Store’un bayağı gerisinde kalıyor.

Apple App Store – Google Play Store
Kısaca belirtmek gerekirse; gerek App Store gerekse de Google Play Store bünyesindeki uygulamalar, belirli kriterlere tabii tutularak kategorize edilmektedir. Bu oluşturulan kategoriler düşük nitelikli, normal nitelikli ve yüksek nitelikli olarakda  ayrıştırılıyor. İşte asıl olarak Google Play Store ve App Store çok farklı bu noktada kendilerini bariz olarak belli ediyorlar.

Google Play Store uygulamaları düşük nitelikli kalıyor!
Açıklanan son verilere göre(16 Temmuz 2015) Google Play Store bünyesinde yer alan 1,6 milyonu aşkın uygulamanın %15’e yaklaşan kesimi, düşük nitelikte bulunuyor. Bu olumsuz durumun en büyük sonucu Google Play Store’un, Apple App Store karşısında çok geride kalmasına sebep oluyor. Fakat App Store mağazasındaki uygulamaların derecelendirmeleri hesaplandığında düşük nitelikteki uygulamaların yüzdesinin çok daha az olduğu gözlemlenmektedir.

Google Play Store, yapılan bu  istatistiklerin ışığında aşırı bir büyüme kaydederken, anlaşılan şu ki aynı büyümeyi nitelikli uygulamaların oranını yükseltme anlamında gösteremiyor. App Store tarafında ise daha sıkı yürütülen bu uygulama derecelendirme neticesinde, daha nitelikli uygulamaların yüzdelik oranı büyük ölçüde yukarıda kalıyor.

Bir önceki yazımız olan Teknik Donanım Bakımından En İyi Android Tabletler başlıklı makalemizde en güçlü tablet, en hızlı tablet ve en iyi tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Akıllı saatler hayatımıza nereden girdi ?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478